Ослободете се од надуеност и гасови: Овие напитоци можат да го смират варењето после оброк

Фото: Unsplash
324

Изборот на топла вода или комбуха може да го помогне варењето, а избегнување на алкохол или газирани пијалаци се препорачува за оние со дигестивни проблеми.

Дигестивните проблеми како гасови и непријатност може да ви го нарушат денот, но постојат природни лекови кои ќе ги олеснат овие симптоми. Конзумирањето на пијалаци кои го смируваат вашиот дигестивен систем, го подобруваат здравјето на цревата и поттикнуваат апсорпција на хранливи материи може да обезбеди олеснување.

Изборот на топла вода или комбуха може да го помогне варењето, а избегнување на алкохол или газирани пијалаци се препорачува за оние со дигестивни проблеми.

Освен напитоците, на варењето може да му помогне прилагодувањето на животниот стил. Дајте им приоритет на активности како што се одење, избегнување да легнете веднаш по јадење и управување со нивото на стрес користејќи техники за релаксација како што се длабоко дишење или јога. Пробиотиците, водењето дневник за храната што ја внесувате за да се идентификуваат предизвикувачите и барањето насоки од нутриционист се исто така корисни чекори.

Напитоци за варење
Кога станува збор за пијалаци, водата е клучна за варењето, а топлата вода потенцијално им помага на цревните бактерии. Билни чаеви како нане, куркума, ѓумбир и анасон можат да го намалат воспалението и да ги олеснат дигестивните проблеми. Сокот од суви сливи, зелените сокови или смути, комбухата и кефирот исто така се препорачуваат за подобро варење.

Спротивно на тоа, газираните пијалаци може да ја влошат надуеноста, додека прекумерното консумирање алкохол може да предизвика воспаление на цревата и да го наруши здравјето на цревата, особено кај луѓето со нетолеранција на лактоза.

Ефектот на кафето врз варењето сè уште се проучува, но познато е дека го стимулира дебелото црево. Меѓутоа, поединци може да доживеат различни ефекти во зависност од видот на кафето што го консумираат.

За да го оптимизирате варењето, фокусирајте се на темелно џвакање на храната, балансирана исхрана богата со растителни влакна и вода и избирање на целосна храна наместо преработени опции.

Дополнително, внимавајте на големината на порциите и времето на оброци, избегнувајќи да јадете доцна навечер кога е можно.