Вкусни домашни паштети

Фото: Pexels
358

Еве неколку рецепти кои можете да ги испробате брзо и лесно во вашата кујна. Сите се здрави и вкусни, а ако еднаш почнете да ги правите, нема да престанете да експериментирате со уште безброј варијанти

Ако сакате здрава и хранлива закуска, нема ништо подобро од сардините: тие се богати со витамин Д и Б12, калциум и масни киселини важни за здравјето на срцето (омега-3). Секако. можете да додадете и различен зеленчук, а наместо сардини, можете да употребите и туна. Има навистина безброј комбинации.

Паштета од сардини

Ставете ги во еден сад сардините од конзерва, 1 лажица путер, 1/4 сечкан кромид, 1 мала тегла кисели краставички, прстофат црн пипер и сок од половина лимон. Измешајте сѐ добро во блендер и сервирајте со препечено лепче.

Уште варијанта за паштета од сардини е во сардините да додадете 1 лажица кечап, 2 лажици крем сирење, 1 варена жолчка и неколку капки маслиново масло. Изблендирајте и послужете.

Салата без мајонез

Ако сакате хранливо, брзо и многу едноставно мезе, оваа салата сигурно ќе ви се допадне. Покрај тоа, ние го заменивме мајонезот со крем сирење за да добиеме помалку калории.

Состојки:

1/2 конзерва грашок

1/2 конзерва пченка

1 конзерва туна

крем сирење

Сите состојки добро измешајте ги во сад, изблендирајте ги и сервирајте ги со тост.

Забелешка: Оваа салата може да се сервира и со стапчиња морков, краставица, пиперка, целер…

Салата од туна

Ова вкусно предјадење лесно се приготвува и е одлична ужина. Заборавете на готвењето компири, моркови, грашок… сѐ што ви треба е конзерва туна, варено јајце, 1/4 црвен кромид и 100 гр мајонез за да подготвите вкусна закуска во секое време.

Приготвување:

Во сад истурете ја содржината на конзервата од туна (претходно исцедете го маслото добро). Додадете ситно сечкан црвен кромид, додадете исечкано варено јајце и завршете со мајонез по вкус. Добро измешајте и сервирајте на тенок тост.

Напомена: Овој рецепт е погоден за различни варијанти. Можете исто така да додадете грашок, пченка, кисели краставички … Крајниот резултат зависи од вашата фантазија и од тоа што имате од намирници во тој момент.

Состојка, идеална за мешање во домашните паштети и салати се маслинките. Поради својата арома, лесно комбинирање со останатите намирници, но и затоа што тие се малку калорични. На пример, 7 маслинки содржат само 37 калории.

Предлог:

1 лименка црни маслинки

½ сечкан кромид

½ лажица пиперка

1 лажица ароматични билки (мајчина душица, рузмарин, оригано…)

Екстра девственото маслиново масло

Измешајте ги сите состојки во сад и забавувајте се!

Имено, можете исто така да додадете лажица сенф, лажичка мед и неколку капки оцет и да измешате сè добро, за да добиете кремаст сос. Додадете рузмарин, маслиново масло и тегла зелени маслинки. Мешајте сè добро и оставете да отстои некое време. Ќе ви се допадне мешавината на вкусови.)