Здрав пијалак од суво грозје, ѓумбир, зелен чај и мед

Фото: Freepik
432

Изобилството на хранливи материи и лековити состојки ги прави овие состојки моќни сојузници кои го штитат здравјето на срцето и крвните садови, го регулираат крвниот притисок и го спречуваат создавањето на згрутчување на крвта.

Во денешно време сè поголем број луѓе во светот страдаат од кардиоваскуларни болести, што не е чудно.

Имено, нашата исхрана е сè посиромашна со хранливи материи и здрави масти, премалку се движиме и сме изложени на голем стрес.

Ваквиот начин на живот и лошата исхрана имаат негативно влијание токму врз васкуларниот систем.

Покрај промената на исхраната и начинот на живот, за да го одржите здравото кардиоваскуларно здравје може да ви помогне и овој исклучително вкусен и практичен пијалак.
Станува збор за пијалак направен од суво грозје, ѓумбир, зелен чај и мед.

Овие состојки не се избрани случајно.

Изобилството на хранливи материи и лековити состојки ги прави моќни сојузници кои го штитат здравјето на срцето и крвните садови, го регулираат крвниот притисок и го спречуваат создавањето на згрутчување на крвта.

Овој пијалак подгответе го навечер и оставете го да отстои до утрото за да можете да уживате во сите негови благодети следниот ден.


Еликсир од суво грозје, ѓумбир, зелен чај и мед
Состојки:

1 чаша измиено суво грозје
4 лажички зелен чај
2 лажици мед
2 лажички свежо рендан ѓумбир

Приготвување:

Во тенџере ставете шолја измиено суво грозје и прелијте го со литар вода. Ставете на оган, варете и оставете го сувото грозје да се вари на тивко околу 10 минути.

Потоа тргнете го од оган и додадете го зелениот чај и свежо изренданиот ѓумбир.

Покријте го тенџерето, завиткајте го со нешто волнено и оставете го да отстои 8 часа.

Се процедува наутро и се пие 150-200 мл два пати на ден, пред јадење.

Моќна четворка за васкуларното здравје

Суво грозје – го чува здравјето на крвните садови

Сувото грозје е богато со магнезиум и калиум, минерали кои се клучни за одржување на васкуларното здравје.

Ако имате хипертензија, консумирањето грст суво грозје дневно може да помогне во регулирањето на крвниот притисок.

Освен калиум и магнезиум, сувото грозје содржи и други важни состојки, како што се влакна, полифеноли, фенолна киселина и танини.

Диететските влакна од суво грозје имаат позитивен ефект врз крвните садови со тоа што ги прават пофлексибилни и еластични и ја спречуваат нивната вкочанетост и можна тромбоза.


Мед – пчелен нектар кој ги шири крвните садови

Суровиот мед е богат со елементи во трагови и биолошки активни супстанции кои го штитат организмот од воспаленија и инфекции.

Овој пчелен нектар е богат и со антиоксиданси кои го намалуваат ризикот од срцев и мозочен удар. Колку е потемен медот, толку повеќе антиоксиданси содржи.

Фенолите од медот помагаат во проширување или проширување на артериите во срцето и на тој начин ја помагаат циркулацијата, односно подобар проток на крв.

Со редовно консумирање мед, можете да ги намалите и триглицеридите, чии покачени нивоа се сметаат за фактор на ризик за срцеви заболувања.

Зелен чај – ги штити крвните садови и срцето

Овој супер здрав напиток е богат со антиоксиданси кои се клучни за добро здравје и виталност.

Полифенолите присутни во зелениот чај ги штитат крвните садови и срцето.

Студијата покажа дека луѓето кои редовно консумираат зелен чај имаат подобра форма на срце од оние кои многу ретко го консумираат овој пијалок.

По пет години, редовните потрошувачи покажаа силна врска помеѓу внесот на зелен чај и кардиоваскуларното здравје.

Ризикот од срцев или мозочен удар им бил намален за 39 отсто, а ризикот од смрт предизвикан од срцев или мозочен удар бил намален за дури 56 отсто!

Ѓумбир – ја подобрува циркулацијата

Исто како зелениот чај, ѓумбирот е полн со антиоксиданси.

Истражувањата покажаа дека консумирањето ѓумбир на дневна основа може да помогне да се спречат срцеви заболувања и да се одржуваат крвните садови одржливи.

Овој моќен корен, имено, ја подобрува циркулацијата, го намалува крвниот притисок, спречува згрутчување на крвта и значително го намалува ризикот од срцев удар.