Ликер од смокви и неговите здравствени придобивки

Фото: Unsplash
483

Подолу ви пренесуваме четири различни рецепти за ликер: од свежи смокви, од суви смокви, со рум и со лаванда.

Смоквите се вистинска ризница на хранливи материи, хранливи, богати со витамини, минерали и фитохемикалии. Ги јадеме свежи или суви, а со задоволство би подготвиле и ликер од смокви.

Подолу ви пренесуваме четири различни рецепти за ликер: од свежи смокви, од суви смокви, со рум и со лаванда.

Ликер од свежи смокви – рецепт
За да направите добар ликер од смокви, важно е да го одредите точното време на берба. Имено, смоквите мора да созреат бидејќи по берењето нема да зреат понатаму. Петелката треба да биде овената, а смоквите да висат кога се дозреани.

Изборот на вистинскиот датум на берба е важен за вкусот, бидејќи ликерот од смокви треба да биде сладок, а не горчлив. Смоквите обично се подготвени за берба во средината на летото. Исто така, користете свежо набрани или купени смокви за многу кратко време за подготовка на ликер или за консумација бидејќи плодот од смоквата е чувствителен.

Иако е можно да се направи ликер од суви смокви, свежите смокви сепак ќе му го дадат вистинскиот вкус на ликерот. За да направите свој домашен ликер од смокви, следете ги упатствата подолу.

Состојки:

половина кг свежи смокви
половина кг шеќер
400 мл вода
половина литар ракија.

Приготвување:
Во тенџере ставете ги смоквите, додадете шеќер и вода. Варете додека не добиете густа смеса, односно густ сируп.
Кога ќе го сварите ликерот, оставете ја смесата да се излади.
Потоа процедете го преку газа и додадете ракија.
Оставете го околу два дена и потоа почнете да го консумирате.

Домашен ликер од суви смокви
Ако немате свежи смокви на располагање, сувите смокви ќе бидат добра алтернатива на свежите ако сте почетник и првпат правите ликер од смокви. Овој рецепт ќе бара малку трпение бидејќи смоквите треба да стојат на сонце.

Состојки:
200 гр суви смокви
400 гр шеќер
100 мл вода
400 мл ракија.

Приготвување:
Изберете тегла и подгответе смокви и половина од количината шеќер. Во теглата наизменично наредете ред смокви и ред шеќер.
Смоквите прелијте ги со ракијата и ставете ги на сончево место. Нека стои така околу еден месец.
Кога ќе поминат 30 дена, тргнете ја теглата од сонце и процедете ја нејзината содржина преку газа.
Потоа во тенџерето ставете ја преостанатата количина шеќер и вода и варете додека смесата не стане проѕирна.
Смесата што сте ја процедиле измешајте ја со растворениот шеќер и наполнете ги шишињата со ликер.
Ликер од смокви со рум

За дополнителна арома и игра со вкусовите, направете си ликер од смокви со интересен додаток како рум.

Состојки:

200 гр суви смокви
400 гр шеќер
100 мл вода
400 мл бел рум.

Приготвување:

Оваа постапка е слична на онаа во претходниот рецепт. Така во тегла наизменично редиме смокви и половина од шеќерот, додаваме рум и оставаме на сонце околу 30 дена.
По 30 дена, процедете ја смесата преку газа, а шеќерот и водата растворете ги во тенџере.
Измешајте ги двете смеси и истурете во шише. Вашиот рум ликер е подготвен.

Ликер од смокви и лаванда
Ликерот од смокви може да биде уште поспецијален ако му дадеме дополнителен шмек на Медитеранот. Ако сакате лаванда, тогаш ова е задолжителен рецепт за вас.

Состојки:
1/2 кг свежи смокви
1/2 кг шеќер
400 мл вода
1/2 л литар ракија
2-3 лажички суви пупки од лаванда.

Приготвување:

Во тенџере измешајте ги водата, смоквите и шеќерот и варете ги додека не добиете сируп.
Откако смесата ќе стане сируп, измешајте ја лавандата и оставете ја да се излади.
Откако смесата ќе се излади, процедете ја преку газа и додадете ракија.
Истурете го ликерот од смокви и лаванда во вашите омилени шишиња за ликер и оставете да отстои најмалку два дена пред да ги почестите гостите.

Придобивки за здравјето

Како аперитив најчесто пред оброк се консумира ракија или ликер од смокви. Сепак, исто како, на пример, румот, ликерот од смокви е идеален и за десерти и колачи. Смоквите се богати со калиум и влакна, придонесуваат за добро варење и го намалуваат крвниот притисок.

Ликерот од смокви не содржи влакна бидејќи е цеден, но е богат со шеќер и алкохол, па затоа задолжително консумирајте го умерено, во мали чаши за ракија.