Млекото од ленено семе е здрава алтернатива за нетолеранција на лактоза

Фото: Pixabay
259

Иако не е толку вообичаено како другите алтернативи за млеко, млекото од ленено семе е многу хранливо, нема воопшто холестерол, има малку јаглехидрати, калории и шеќер. Покрај тоа, во млекото од ленено семе нема да најдете заситени масти или транс масти, туку само здрави омега 3 масни киселини.

Лененото семе е едно од најлековитите семиња во светот, бидејќи е полно со хранливи материи, па затоа млекото од лененото семе е совршен избор за внесување во секојдневната исхрана.
Лененото семе е богато со калиум, влакна и омега 3 масни киселини. Поради својата структура, ова семе ќе ве засити без да добиете грам масти.
Се проценува дека околу три четвртини од светската популација е нетолерантна на лактоза. За луѓето кои имаат проблеми со варењето на лактозата, не постои некоја алтернатива за млеко кое не е базирано на растително потекло.
Некои примери вклучуваат млеко од соја или ориз, како и разни млека од јаткасти плодови, како што е млекото од индиски ореви. Меѓутоа, ако сте алергични на соја, глутен или јаткасти плодови или имате дигестивни проблеми, овие алтернативи на млеко можеби не се најдобрата опција за вас. Сепак, една потценета замена за млеко што можеби ќе сакате да ја земете предвид е млекото од ленено семе.

Иако не е толку вообичаено како другите алтернативи за млеко, млекото од ленено семе е хранливо само по себе. Неговата содржина на хранливи материи е лесно да се соочи со оние други млечни алтернативи. Друга работа што го издвојува е целосниот недостаток на холестерол. Исто така, млекото од ленено семе има малку јаглехидрати, калории и шеќер, што го прави пијалак здрав за срцето. Покрај тоа, во млекото од ленено семе нема да најдете заситени масти или транс масти, туку само здрави омега 3 масни киселини, диетални влакна и други есенцијални хранливи материи.
Еве како да направите вкусно млеко од ленено семе кое е извор на здравје!

Состојки:

1/4 шолја ленено семе;

6 шолји вода;

5 урми

цимет по желба

Приготвување:

Лененото семе и водата измешајте ги во блендер, а потоа процедете ја течноста низ газа. Филтрираното млеко вратете го во блендер и додадете ги сечканите урми и циметот.

Ваквото млеко е исклучително вкусно и може да се пие така или да се додаде во пудинг или во некоја утринска каша.