Наместо апчиња за проблеми со желудникот и системот за варење

Фото: Pexels
2.380

Стомачните проблеми не се непознати речиси за никого и сите барем еднаш сме доживеале симптоми како болки во стомакот, надуеност, гадење, повраќање и слично. За да се ослободите од овие проблеми, дознајте кои природни лекови се добри за стомакот.

Модерната исхрана е главниот виновник за многу стомачни проблеми кои не мачат. Рафинираниот шеќер, производите од бело брашно, кофеинот, алкохолот и брзата храна се виновни за киселините, па дури и за рак на дебелото црево. Да се ​​ослободите од лошата храна е добар почеток, а конзумирањето добра храна ќе доведе до значително подобрување на работата на стомакот и здравјето воопшто.

Ако сте претерале со храна или пијалаци, не треба да пиете апчиња за да ги решите проблемите во желудникот и дигестивниот систем, туку да се снабдите со природни лекови кои се многу поефикасни и поздрави.

Што е добро за желудникот

Брусницата е добра намирница за желудникот

Брусницата веќе стана позната како одлично средство за чистење на бактериите од уринарниот тракт. H. pylori е бактерија која често предизвикува проблеми во дигестивниот тракт, што доведува до воспаление и инфекција, а на крајот резултира со гастритис и чиреви. Состојките на брусницата не дозволуваат H. pylori да живее во цревата, а доколку се јадат превентивно ги спречуваат бактериите да се закачат на слузницата на желудникот или цревата.

Риба богата со омега-3 масни киселини

Туната, лососот, скушата и сардините се добри извори на омега-3 масни киселини. Докажано е дека омега-3 масните киселини го спречуваат ракот на дебелото црево и ја забавуваат прогресијата на болеста.

Јаболка

Јаболката се одличен извор на влакна и го олеснуваат запекот. Покрај тоа, кората содржи полифеноли. Овие фитохемикалии, според истражувањето на Универзитетот Корнел, делуваат против вируси, воспаленија и канцерогени честички. Исто така компотот од јаболка е уште поефикасен мелем за варењето нарушено од дијареа.

Јогурт за желудникот

Јогуртот содржи активни култури, односно пробиотици, кои се добри бактерии што го штитат желудникот. Постоењето на добри бактерии го спречува растот на штетните, а помага и при дијареа, нетолеранција на лактоза и гастритис.

Термофор со топла вода        

Термофор што ќе го наполните со топла вода и ќе го ставите преку облеката сигурно ќе помогне да се опуштат стомачните мускули и да се намали болката.

Црн пипер

Црниот пипер е природен лек кој се користи во кинеската медицина стотици години. Содржи пиперин, кој се смета за аналгетик и ја зголемува апсорпцијата на хранливи материи во организмот.

Сода

Сода бикарбона измешана со малку вода е природен лек кој го користеле уште нашите баби. Тоа ќе помогне да се елиминираат гасовите и да се балансира pH вредноста на желудникот.

Чаеви за смирување на желудникот

Црна рибизла, анасон, пискавица, коријандер, ѓумбир, тамаринд и куркума се билки кои помагаат при голем број дигестивни нарушувања.

 

Нането или мента е одличен лек за грчеви и болки во цревата бидејќи содржи ментол и ментон кои природно опуштаат. Една кафена лажичка суви листови нане прелијте ги со 200 милилитри топла вода. Оставете да отстои 10 минути, процедете ги течностите и пијте го овој чај три пати на ден помеѓу оброците.

Без разлика дали не боли стомакот, желудникот или имаме грчеви, чајот од камилица секогаш помага и ги смирува сите стомачни тегоби. Една до две лажици цветови од камилица прелијте ги со 2,5 дцл зовриена вода, промешајте, оставете ја покриена 15 минути и потоа процедете и испијте во мали голтки.

Чајот од ѓумбир е вистински мелем за желудникот и цревата. Ѓумбирот има многу смирувачко дејство на сите органи, особено на дигестивниот тракт. Оние кои страдаат од синдром на нервозно дебело црево со симптоми на надуеност може да пијат ѓумбир сварен во топла вода. Таков пијалок најдобро се пие наутро на празен стомак бидејќи ќе ја подобри работата на цревата.