Напиток од брусница и ѓумбир за подобра работа на штитната жлезда

Фото: Unsplash
424

Овој вкусен напиток содржи голем број состојки кои ја поттикнуваат работата на тироидната жлезда, а воедно е вистинска бомба од витамини, минерали и антиоксиданти добредојдена на сечие мени. Рецептот го споделила сертифицираната терапевтка за холистичка исхрана Сиеда Киран Захра Хусеин.

Хипотироидизам се јавува кога тироидната жлезда не произведува доволно хормони. Оваа болест ги зафаќа двата пола, но најчесто жените постари од педесет години. Тироидната жлезда го регулира метаболизмот, а ниското ниво на хормони го забавува телото и во исто време многу процеси, од метаболизмот до телесната температура. Кога не се лекува, може да доведе до сериозни здравствени проблеми.

Ако имате бавна тироидна жлезда, пијте го овој напиток секој ден. Исто така, јадете храна богата со Б комплекс и железо и морски плодови како на пример нори алги. Зголемете го внесот на храна богата со витамин А како што се слатки компири, моркови или тиква.

Општо правило е да се јаде здрава и органска храна богата со антиоксиданти. Избегнувајте храна која може да ја попречи работата на тироидната жлезда: брокула, зелка, карфиол, кељ, спанаќ, цвекло, соја, кикирики, горчица.

 

Тајната на лековитите својства на напитокот за штитната жлезда

Брусница

Брусницата е одличен извор на јод, неопходен за здравјето на тироидната жлезда. Овие бобинки содржат дури 400 mcg и претставуваат еден од најдобрите природни извори на јод. Соодветниот внес на јод помага во детоксикација на телото, го регулира метаболизмот, растот и развојот.

Ѓумбир

Ѓумбирот е исклучително популарен лековит зачин, со сосема оправдана причина бидејќи навистина е ефикасен. Ова вклучува корисен ефект врз тироидната жлезда. Содржи магнезиум кој се покажа како критичен во контролирањето на болестите на тироидната жлезда. Исто така, има антиинфламаторно дејство, што помага да се спречат воспалителни процеси поврзани со хипотироидизам.

Цимет

Циметот е повеќекорисен лек за тироидната жлезда. Лаички, медицинската примена на циметот може да игра голема улога во третманот на дисфункција на тироидната жлезда. Покрај тоа, циметот има антиинфламаторно дејство и ја намалува отпорноста на инсулин, што е тесно поврзано со развојот на Грејвсовата болест.

Морско оревче

Мускатното оревче е подигнувач на расположението и седатив и го стимулира метаболизмот.

Сок од портокал

Сокот од портокал е богат извор на витамин Ц, важен за многу процеси во организмот. Содржи идеален сооднос на фруктоза и гликоза и минералите магнезиум и калиум. Позитивно делува на тироидната жлезда и ја зголемува глукуронската киселина која се врзува и ги елиминира токсините од телото. Помага во правилната функција на хормоните.

Сок од лимон

Сокот од лимон има вреден нутритивен состав и исклучителни лековити својства за голем број болести. Помага во детоксикација и го зајакнува имунитетот.

Рецепт за напиток од брусница, ѓумбир и цејлонски цимет

Состојки:

7 чаши филтрирана вода

1 чаша 100 процентен сок од брусница

¼ лажичка сув ѓумбир

½ лажичка цејлонски цимет

¼ лажичка морско оревче

¾ шолја свежо исцеден сок од портокал

¼ шолја свежо исцеден сок од лимон

Приготвување:

Загрејте ја водата на оган и пред да зоврие додадете го сокот од брусница, потоа додадете ги зачините и оставете да се крчка на најниска температура 20 минути. Кога ќе се излади на собна температура, додадете сок од портокал и лимон. Количината е планирана за еден ден.