Народен лек: Како да ги исчистите белите дробови

Фото: Unsplash
459

Овој портокалов зеленчук се смета не само за извор на есенцијални витамини и минерали, туку и за моќен антиоксидант. Благодарение на морковот, дури и страствените пушачи кои страдаат од постојана кашлица можат да ги исчистат дишните патишта.

Ако сте прележале настинка, грип или корона, можеби долго страдате од кашлање, не знаејќи кои таблети или сирупи од аптека да ги земете.
Во исто време, малкумина се сеќаваат да се свртат кон народните методи, кои не само што се ефикасни, туку делуваат и нежно, без да го изложуваат телото на стрес.

Еве еден лесен и вкусен народен лек со кој ќе ги исчистите белите дробови  користејќи сируп од моркови.

Морковот игра клучна улога во овој народен лек. Овој портокалов зеленчук се смета не само за извор на есенцијални витамини и минерали, туку и за моќен антиоксидант. Благодарение на морковот, дури и страствените пушачи кои страдаат од постојана кашлица можат да ги исчистат дишните патишта.

Ви требаат:

500 г излупени моркови
4 лажици мед
вода

Приготвување:

Излупените моркови, исечени на коцки, ставете ги во вода и варете ги на тивок оган додека не омекнат.
Згмечете ги додека не стане смесата мазна. Додадете мед и измешајте убаво.

Земајте 4 лажици од овој сируп на ден, а дишењето наскоро ќе стане полесно. Најважно е да не заборавите да се консултирате со лекар за можни контраиндикации.
Сирупот од морков носи и други придобивки за организмот: го намалува нивото на холестерол, го подобрува варењето на храната, го штити срцето, па дури и ја намалува веројатноста за развој на рак.

Поради содржината на витамини, производот ги зајакнува коските и забите, ја подобрува состојбата на кожата. Покрај тоа, морковите имаат корисен ефект врз видот, па дефинитивно вреди да се вклучат во исхраната во каква било форма.