Природни лекови против тромбоза

Фото: Unsplash
2.687

Згрутчувањето на крвта е блокирање на здрав сад што може да доведе до различни здравствени проблеми. Маса на црвени крвни зрнца се собира и го запира протокот на крв во садот. Згрутчувањето на крвта не може да се формира само во еден дел од телото и може да се појави насекаде. Еве неколку неверојатни природни лекови против згрутчување на крвта.

Крвта е најважното гориво што му е потребно на телото бидејќи помага во транспортот на хранливите материи до клетките и обезбедува непречено функционирање на системот преку снабдување со кислород до различни органи на телото. Сепак, понекогаш може да развиете згрутчување на крвта што може да ги затне артериите, што дополнително го блокира снабдувањето со хранливи материи до виталните органи. Добрата вест е дека со промени во животниот стил и исхрана, можете да се борите со згрутчување на крвта, а со овие природни лекови да ја подобрите еластичноста и проодноста на крвните садови.

Згрутчувањето на крвта е блокирање на здрав сад што може да доведе до различни здравствени проблеми. Маса на црвени крвни зрнца се собира и го запира протокот на крв во садот. Згрутчувањето на крвта не може да се формира само во еден дел од телото и може да се појави насекаде. Еве неколку неверојатни природни лекови против згрутчување на крвта.

Згрутчувањето на крвта може да биде предизвикано од формирање на наслаги во артериите, висок крвен притисок, дијабетес, срцеви заболувања, холестерол, внатрешни повреди, дебелина, заболување на црниот дроб, пушење или анемија.

Според зборовите на нутриционистката Арора, треба да избегнувате храна која предизвикува воспаление како бел леб, колачи, печива, рафинирано масло и рафинирано брашно. Сите овие намирници имаат тенденција да го влошат воспалението во телото, дополнително предизвикувајќи згрутчување на крвта.

Куркума

Активното соединение присутно во куркумата познато како куркумин делува на тромбоцитите за да спречи формирање на згрутчување. Неговите лековити својства можат да помогнат и во лекувањето на болката предизвикана од формирање на згрутчување. Куркумата делува како антитромботично или антикоагулантно средство, што вклучува модулација на голем број фактори кои помагаат во процесот на формирање на згрутчување.

Лук

Суровиот лук се смета за еден од најдобрите природни лекови за спречување на блокада на крвните садови или тромбоза. Оваа супер-храна обезбедува одлична заштита од кардиоваскуларни и метаболички болести. Истражувањата покажаа дека внесот на лук не само што го намалува насобраниот плак во крвните садови туку и го спречува настанувањето на нов.

Кајенски пипер

Кајенскиот пипер всушност е многу повеќе од само зачин. Содржи високи нивоа на салицилати кои делуваат на спречување на згрутчување на крвта и формирање на грутки. Покрај тоа, кајенскиот пипер го намалува крвниот притисок и ја подобрува циркулацијата. Значи, тој е одличен сојузник за здравјето на вашето срце и крвните садови.

Ленено и чиа семе

Овие ситни семки се полни со здрави омега-3 масни киселини кои помагаат да се спречи формирањето на згрутчување на крвта и да се подобри нејзината циркулација. Се вели дека лененото семе ги прави тромбоцитите, крвните клетки вклучени во згрутчувањето, помалку лепливи. Всушност, овие семиња можат да го намалат ризикот од стврднување на артериите. Познато е дека чиа семките се природни разредувачи на крвта. Тие доаѓаат со есенцијални хранливи материи, особено омега-3 масни киселини кои се добри за срцето.

Сок од грозје или црвено вино

Пиењето умерени количини црвено вино или сок од грозје секој ден помага да се спречи лепење на тромбоцитите и формирање на згрутчување.

Маслиново масло

Според наодите, консумирањето маслиново масло може да го намали ризикот од згрутчување на крвта. Антиоксидантите наречени феноли во девственото маслиново масло помагаат во спречување на згрутчување на крвта.

Витамин Ц

Витаминот Ц е еден од најмоќните антиоксиданти кои се важни за васкуларното здравје. Тој е клучна состојка во формирањето на колаген, кој, како лепак, ги држи коронарните клетки заедно. Како моќен антиоксидант, овој витамин го спречува оштетувањето во крвните садови. Доколку сакате да го зголемите внесот на овој витамин со храна, консумирајте портокали, пиперки, јагоди, домати, бамја, брокула, сладок компир во кора.