Регулирање на шеќерот во крвта со вода, оцет и варено јајце

Фото: Unsplash
877

Нутриционистите открија лек кој го регулира нивото на шеќер во крвта и велат дека е ефикасен и сосема природен.

Дијабетесот е една од најчестите болести во современиот свет и влијае на целокупната способност на телото да ја обработува гликозата.

Дијабетичарите обично заболуваат од дијабетес тип 2, што значи дека нивните тела не можат да апсорбираат инсулин.

Нутриционистите открија лек кој го регулира нивото на шеќер во крвта, кој е ефикасен и сосема природен.

Состојки:

оцет

вода

1 варено јајце.

Приготвување:

Сварете го јајцето и излупете го.

Прободете го неколку пати со чепкалка за заби.

Истурете го оцетот во посебен сад и потопете го јајцето во него.

Оставете го така преку ноќ.

Употреба:

Следното утро треба да го изедете јајцето и да испиете чаша топла вода. Постапката повторувајте ја секој ден и наскоро ќе забележите дека шеќерот во крвта достигнал нормално ниво.

Симптоми на дијабетес:

Тие често се суптилни, па дури и незабележителни, а доколку не се лекуваат навреме, може да има сериозни здравствени последици.

Дијабетесот е подмолно заболување кое не дава рани знаци, туку се манифестира кога е веќе во длабока фаза.

Некои од симптомите се:

Често мокрење и голема потреба за течности.

Ова се случува како последица на вишокот шеќер кој се акумулира во крвта, а доколку бубрезите не можат да ја апсорбираат гликозата, доаѓа до дехидрација.

Глад

Друг знак за дијабетес е прекумерната потреба за храна, а причината се честите промени на нивото на шеќер во крвта.

Кога ќе се намали нивото на шеќер, тогаш чувствуваме глад и потреба за гликоза.

Замор и слабост

Друг знак за дијабетес е чувството на замор и исцрпеност.

Дехидрацијата и недостатокот на шеќер во организмот доведува до недостаток на енергија и тогаш постојано ќе се чувствувате уморни.

Заматен вид

Некои од симптомите вклучуваат проблеми со видот.

Високиот шеќер во крвта црпи течност од сите ткива, вклучувајќи ги и очите.

Доколку не се лекува навреме, дијабетесот може трајно да го оштети видот.

Чести инфекции

Инфекциите се почести кај дијабетес.

Кај жените ова се најчесто вагинални инфекции.

Трнење во рацете и нозете

Кога има вишок шеќер во крвта, тоа може да доведе до оштетување на нервите.

Ако чувствувате пецкање и губење на осетот во рацете и нозете, како и болно печење во нозете, стапалата и рацете, најдобро е да го проверите нивото на шеќер во крвта.

Чувствителни непца

Вишокот на шеќер во крвта може да ја ослаби способноста за борба против бактериите, што го зголемува ризикот од инфекција на непцата.

Може да дојде до воспаление на непцата, како и гној.

Проблеми со кожата

Друг знак за ран дијабетес е сува кожа, чешање и слаба циркулација.

Потемната кожа во пределот на вратот (каде што кожата е најтенка) или пазувите може да биде знак за отпорност на телото на инсулин и високо ниво на шеќер во крвта.

Ако забележите некој од овие симптоми, проверете го шеќерот во крвта што е можно поскоро.