Сакате да го стопите салото на стомакот? Еве зошто треба да избегнувате печива за појадок

Фото: Unsplash
289

Експертите сугерираат дека јадењето храна со ниска нутритивна вредност за појадок предизвикува чувство на умор и глад во остатокот од денот. Иако печивата веднаш делуваат на нивото на гликоза во крвта, со текот на времето придонесуваат за таложење на салото на стомакот, особено ако редовно се консумираат.

Експертите за исхрана сугерираат дека треба да избегнувате печива, особено слатки, доколку сакате да изгубите тежина во пределот на стомакот. Изборот на вистинската храна за почеток на денот има големо влијание врз слабеењето.

Во продолжение прочитајте зошто не е добро да јадете печива – без разлика дали се слатки или солени, секое утро за појадок.

Мини пекари како побрза и поздрава опција

Некој сака да се воздржува од појадок веднаш штом ќе стане од кревет, па чека до бранч, или го прескокнува и оди директно на ручек. Некои уживаат во приготвување мини појадоци за да си осигураат доволно енергија до паузата за ручек.

Во секој случај, често се сугерира дека храната како житарици, тост и овошје се идеални за првиот оброк во денот и дека треба да избегнуваме месо, сирење и други извори на протеини.

Сепак, постои и една ставка на која експертите постојано предупредуваат, а тоа се печивата. Ако сте стекнале навика секое утро да појадувате во пекара, можеби треба да размислите уште еднаш. Домашните мини пекари се побрза и поздрава опција, бидејќи можете да вклучите зеленчук и овошје во вашиот оброк.

Зошто печивата не се идеален избор за појадок доколку сакате да ослабнете?

Печивата како преработени и претходно спакувани тост, крофни, кифлички и слично може да го одложат вашиот напредок на патот кон рамен стомак. Првата причина е што дебелеењето на стомакот се влошува со диета богата со рафинирани јаглехидрати и шеќер.

Овие печива се калорични и полни со состојки кои можат да доведат до воспаление, брзи скокови на гликозата во крвта, а потоа и ненадејни падови. Сето ова ќе предизвика само привремено смирување на гладта, што предизвикува повеќето луѓе подоцна да се прејадуваат со консумирање на друга храна.

Експертите исто така сугерираат дека јадењето храна со ниска нутритивна вредност за појадок предизвикува чувство на умор и глад во остатокот од денот. Иако печивата веднаш делуваат на нивото на гликоза во крвта, со текот на времето придонесуваат за таложење на салото на стомакот, особено ако редовно се консумираат.

Тоа, секако, не значи дека треба да ги избегнувате сите видови печива, туку е подобро да имате добро избалансиран оброк за појадок. Се препорачува рафинираните јаглехидрати да ги замените со цели зрна, што би требало да доведе до слабеење во пределот на стомакот.

Што друго треба да избегнувате за појадок?
Покрај печивата, има и некои оброци и намирници кои на прв поглед изгледаат како одличен избор за појадок, но всушност не се.

Снегулки

Повеќето тинејџери имаат за појадок житарки со млеко. Се разбира, тоа е брзо и практично, но, колку е здраво? Повеќето житарки содржат голема количина на додаден шеќер и многу малку влакна и протеини.

Ако јадете житарки за појадок, многу брзо вашиот стомак ќе почне да испушта звуци и да испраќа сигнали до вашиот мозок дека е време за вашиот следен оброк, правејќи ги оние крофни што се во кујната уште попримамливи.

Зелен сок

Тука е и тој од неодамна многу популарен зелен сок. Ова е мешавина од различни видови зеленила кои содржат многу важни витамини, минерали и антиоксиданти. Но, покрај сите хранливи состојки содржат и голема количина шеќер, поради целото овошје кое се додава за да се заслади оброкот. Ако одлучите дека зелениот сок е вистинскиот избор за вашиот оброк, избегнувајте да додавате премногу засладувачи во него.

Засладен овошен јогурт

Уште една намирница поради која многумина ќе ги подигнат веѓите со неверување е јогуртот. Секако, јогуртот е здрав, во одредени количини и комбинации, но ферментираните млечни производи со одредени адитиви секако не се здрави.

Ако јадете јогурт за појадок, јадете полномасен јогурт. Користете мед, јаворов сируп или овошје како засладувачи.

Инстант овесна каша

Инстант овесната каша е исто така на листата на производи што треба да ги избегнувате за појадок. Исто како снегулките, тие многу ни го олеснуваат животот и во исто време прават да се чувствуваме како да се храниме здраво. Сепак, ова се високо обработени овесни снегулки со многу додаден шеќер.

Ако немате време да подготвите обична овесна каша, можете сами да си направите свои инстант кесички. Ќе заштедите и време, но ќе го контролирате и внесот на шеќер. Можете исто така да комбинирате вкусови и да изберете кое овошје и храна ќе бидат вклучени во вашиот појадок. Да не зборуваме за количината на влакна што ја носат со себе интегралните житарки.

Ова се некои од намирниците што треба да ги избегнувате кога ја планирате вашата дневна рутина. На чело се печивата, но треба да се воздржите и од конзумирање на сите преработени и процесуирани намирници.

Секако, појадок кој никогаш нема да излезе од мода се јајцата и сланината. Секогаш можете да додадете и леб препечен на тостер или поздрава варијанта како што е лебот направен од спелтино брашно. Важно е да имате добар баланс на храната и да не создавате нездрави навики.