Секое утро почнете го со вода со мед

Фото: Unsplash
331

Овој едноставен напиток со мед е вистински сојузник за одржување на доброто здравје.

Се вели дека здравјето доаѓа од желудникот, па затоа секојдневното консумирање мед е најдобар начин да ги искористите неговите благодети. Особено ако имате проблеми со варењето, а особено запек.

Водата со мед го олеснува преминувањето на храната од тенкото во дебелото црево, ги неутрализира гасовите и го смирува желудникот. Истражувањата покажаа дека помага и во лекувањето на чир на желудникот или бактериски гастроентеритис.

Покрај тоа, водата со мед помага во исфрлање на токсините, а со додавање на сок од лимон станува сојузник во слабеењето. Има и антибактериско дејство. Медот е полн со ензими, витамини и минерали кои се борат против штетните бактерии.

Како природен антиоксидант ја чисти кожата и го регулира нивото на шеќер во крвта.

За да го подобрите варењето, пијте го овој едноставен напиток секое утро на празен стомак.

Состојки:

2 дцл млака вода
1 лажица мед

Приготвување:

Добро измешајте ги водата и медот.

Пијте кога медот ќе се стопи.

Забелешка:

Водата мора да биде млака, а не топла, бидејќи високата температура ги уништува хранливите и корисни материи во медот.