Ѓумбирова вода за ублажување на мигрената, зајакнување на имунитетот и како превенција од рак

Фото: Unsplash
327

Ако одлучите да почнете да консумирате ѓумбирова вода направете го тоа уште денес и со помош на фантастичното трио – ѓумбир, лимон и мед – ќе го намалите ризикот од рак, дијабетес и срцеви заболувања, ќе ја ублажите главоболката и ќе го зајакнете имунолошкиот систем.

Бројни студии ги потврдија чудесните својства на ѓумбирот, корен кој се користи за медицински цели во Кина и Индија со илјадници години.

Денес од овој најлековит зачин на светот, чајот најчесто се подготвува чај кој е особено корисен во зима, во сезоната на настинки и грип, поради затоплувачките својства.

Бројни здравствени придобивки има и ѓумбировата вода.

Ако одлучите да почнете да консумирате ѓумбирова вода направете го тоа уште денес и со помош на фантастичното трио – ѓумбир, лимон и мед – ќе го намалите ризикот од рак, дијабетес и срцеви заболувања, ќе ја ублажите главоболката и ќе го зајакнете имунолошкиот систем.

Дознајте како функционира водата од ѓумбир и како да ја подготвите за да можете секојдневно да уживате во нејзините фантастични својства.

Рецепт за вода со ѓумбир

Состојки:

4 лажици ѓумбир во прав

3 шолји млака вода

1 лимон

3 лажички мед

Приготвување:

Исцедете го лимонот во водата и додадете го ѓумбирот во прав.

Потоа додадете мед и добро измешајте.

Оставете да отстои малку.

Со овој напиток можете да го започнете денот.

Придобивките од водата со ѓумбир

Заштитува од рак

Ѓумбирот има силно антиоксидативно дејство, што значи дека е ефикасен во борбата против слободните радикали.

Редовното консумирање вода со ѓумбир ќе го забави стареењето и е добра превенција од рак.

Силни сојузници во борбата против слободните радикали се и лимонот и медот, кои исто така содржат антиоксиданти.

Покрај тоа што го спречува ракот, ѓумбирот го запира растот и развојот на постоечките канцерогени клетки во телото.

Затоа, консумирајте чај од ѓумбир или вода со ѓумбир секојдневно.

Дури и ако веќе се лекувате од рак, земајте ѓумбир бидејќи ги намалува токсичните ефекти на лековите.

Ѓумбирот е толку моќен што во рок од 1 до 2 часа може да ги уништи клетките на ракот на простата со инхибиција на дејството на ензимот кој е нивната единствена храна.

Истражувањата исто така покажаа дека може да го намали растот на клетките на леукемијата, ракот на дојката и јајниците, ракот на дебелото црево, ракот на панкреасот, ракот на кожата.

Тоа во голема мера се должи на гинџеролот, активна супстанција со препознатлив пикантен и лут вкус, кој има антивоспалителни, антибактериски и антитуморни својства.

Ги ублажува болките и мигрените

Ѓумбирот е познат по своето аналгетско дејство, односно ублажување на болката.

Неодамнешните истражувања покажаа дека тој е подеднакво ефикасен како ибупрофен, без штетните ефекти и несаканите ефекти што ги имаат комерцијалните лекови.

Многу е ефикасен за главоболки и мигрена.

Го блокира дејството на простагландинот, кој е одговорен за мускулните контракции, што значи дека водата со ѓумбир може да ги ублажи, па дури и да ги спречи нападите на мигрена.

Слично на капсаицинот, џинџеролот делува на рецепторите за болка на нервните завршетоци.

Кога консумирате ѓумбир, имате силно чувство на печење, кое брзо исчезнува и се заменува со чувство на ослободување од болка низ целото тело.

Ѓумбирот исто така го ублажува повраќањето и гадењето, кои ја придружуваат мигрената.

Водата со ѓумбир ќе ви помогне и при остеоартритис и ревматизам со тоа што ќе ги намали воспалителните процеси во телото.

Го зајакнува имунитетот и го стимулира варењето

Конзумирањето ѓумбир ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе спречи настинки и грип.

Со додавање на свежо исцеден лимон во вода со ѓумбир, ќе го снабдите вашето тело со витамин Ц, кој е силен чувар на имунитетот.

Ѓумбирот го содржи и ензимот зингибаин, кој ги уништува паразитите во телото и нивните јајца.

Спречува запек и го стимулира варењето, а помага и во чистење на телото од токсини.

Други придобивки од водата со ѓумбир:

штити од Алцхајмерова болест и деменција

помага при синдром на нервозно дебело црево

ја намалува надуеноста и гасовите

ги ублажува киселините

го намалува нивото на шеќер во крвта

ги чисти синусите и дишните патишта