4 билни напитоци за дишните органи кои треба да почнете да ги пиете уште денес

Фото: Pixabay
770

Правилната и здрава исхрана обезбедува правилно функционирање на вашиот респираторен систем и ги зајакнува белите дробови. Според Ајурведата, различни видови храна помагаат да се одржи нормален респираторен систем. За да ги зајакнете вашите бели дробови, можете да ги вклучите овие билни напитоци во вашата исхрана

Белите дробови и срцето се два важни органи во телото кои работат 24 часа на ден. Штетни мали токсични материи можат да навлезат и да се рашират длабоко во респираторниот и кардиоваскуларниот систем и да предизвикаат оштетување. Во такви ситуации треба да знаете што е добро за белите дробови за болеста да заврши што поскоро. Ако вклучите здрави работи во вашата исхрана, тогаш вашите бели дробови ќе останат здрави, а тоа ќе го зајакне и вашиот имунитет.

Правилната и здрава исхрана обезбедува правилно функционирање на вашиот респираторен систем и ги зајакнува белите дробови. Според Ајурведата, различни видови храна помагаат да се одржи нормален респираторен систем. За да ги одржите вашите бели дробови здрави, можете да усвоите различни природни лекови. Доколку сакате, можете да ги вклучите овие билни напитоци во вашата исхрана и тие ќе ги зајакнат вашите бели дробови.

Белодробните заболувања започнуваат со многу знаци на прободување во градите, грбот, ребрата, отежнато дишење, кашлица, засипнатост, треска, замор, нападно црвени образи, ноќно потење, аверзија кон храна, слабеење и тешка анемија. Кај оваа болест потребно е да се нанесе природен лек за белодробни заболувања, да се стават на болните места облози од лој или уште подобро чиста свинска маст.

Што е добро за белите дробови

Вода или млеко со куркума

Секојдневното консумирање куркума го намалува воспалението на вашите дишни патишта. Содржи елемент наречен куркумин кој ги одржува белите дробови здрави и ги прави природно силни. Покрај тоа, го зајакнува имунитетот со отстранување на токсините присутни во телото. Затоа, можете да пиете куркума во вода или млеко секоја вечер пред спиење.

Чај од нане

Чајот од нане природно лечи респираторни проблеми. Ја чисти слузта и ја намалува болката во грлото. Покрај тоа, го намалува воспалението предизвикано од инфекција на белите дробови.

Чај од ѓумбир

Чајот од ѓумбир има силни антиинфламаторни својства кои помагаат во лекувањето на вообичаената кашлица и настинка. Покрај тоа, помага да се исчистат токсините од дишните патишта. Имунитетот се зајакнува со консумирање чај од ѓумбир бидејќи е богат со калиум, магнезиум и цинк. Покрај тоа, помага во справувањето со сезонски грип и инфекции.

Чај од кардамон

Помага за подобрување на здравјето на белите дробови, како и за одржување на дигестивниот систем. Покрај тоа, неговиот мирис помага да го задржите вашиот ум смирен.

Рен и мед

1 лажица рендан рен се меша со 3 лажици мед. Земете 1 лажичка 5 пати на ден. Ефектот на таквата смеса ќе се зголеми ако во оваа смеса додадеме мала лажичка ситно сечкан лук.

Чистење на белите дробови од слуз

За чистење на густата и акумулирана слуз во белите дробови се користат пијалаци на база на корен од бел слез, жалфија, ловор и црна ротквица.

Една лажица сечкан корен од бел слез прелијте со 2 дцл ладна вода и оставете го покриен 6 до 8 часа, а потоа процедете и испијте во мали голтки. Пијте вака подготвен чај за искашлување на секретот, пијте до два пати на ден без шеќер и резултатите нема да изостанат.

Инхалирање

Вдишувањето топла пареа е одличен начин за отворање на затнатите дишни патишта. Покрај тоа, многу е едноставно и може да се прави дома неколку пати на ден, кога ќе почувствувате потреба.

Она што ви треба е тенџере, 1-2 литри врела вода, сушени билки или есенцијални масла и голем пешкир. Во сад ставете вода, додадете 1-2 лажички билки (рузмарин и мајчина душица), ставете ја главата над водата и покријте се со пешкирот за да не излегува пареа. Дишете длабоко над вода 5-10 минути додека не почувствувате подобрување.

Лимон и мед

И лимонот и медот имаат антибактериски и антигабични својства. Лимонот има многу витамин Ц кој го спречува кашлањето и го подобрува имунитетот, додека киселоста го разградува секретот.

За оваа подготовка потребни ви се неколку лажици мед и цеден сок од лимон. Потребно е сѐ убаво да се измеша додека не се соединат состојките, а се препорачува да се консумира ваков наапиток до 3 пати дневно.