Aх тоа чоколадо! Минимум 70% какао за здраво срце, кожа и добро расположение

Фото: Pixabay
244

Темното чоколадо го подобрува здравјето на срцето на неколку начини. Може да го намали крвниот притисок, холестеролот и воспалението, кои се фактори на ризик за срцеви заболувања. Исто така, може да го подобри протокот на крв во срцето и да спречи формирање на згрутчување на крвта.

Темното чоколадо може да биде вкусен и здрав додаток на вашата исхрана, затоа слободно уживајте во него умерено за да ги максимизирате неговите здравствени придобивки.

Низата на минерали кои се наоѓаат во темното чоколадо значи дека може да поддржи низа телесни функции, вклучувајќи ја работата на срцето и мозокот. Уште повеќе, темното чоколадо има импресивни нивоа на антиоксиданти, повеќе и од некои видови овошје.

Темното чоколадо содржи повеќе цврсти материи од какао со помалку шеќер од млечното чоколадо, што го прави поздрав избор за љубителите на чоколадото. Истражувањата покажаа дека какаото навистина содржи важни соединенија кои можат да бидат корисен лек за вашето здравје.

Темно чоколадо за здраво срце
Темното чоколадо го подобрува здравјето на срцето на неколку начини. Може да го намали крвниот притисок, холестеролот и воспалението, кои се фактори на ризик за срцеви заболувања. Исто така, може да го подобри протокот на крв во срцето и да спречи формирање на згрутчување на крвта.

Темно чоколадо за здрава и убава кожа

Темното чоколадо исто така може да има корист за вашата кожа со тоа што ја штити од оштетување на сонцето, ја подобрува хидратацијата и ги намалува акните. Флавоноидите што ги содржи може да ги апсорбираат УВ зраците и да ги спречат да стигнат до клетките на кожата.

Флавоноидите исто така можат да го зголемат протокот на крв во кожата, што го подобрува нејзиниот изглед и еластичност. Темното чоколадо содржи и цинк, суштински минерал за здравјето на кожата. Цинкот може да го регулира производството на себум, да се бори против бактериите и да го намали воспалението, што може да спречи појава на акни.

Темно чоколадо за слабеење

Темното чоколадо може да биде неверојатен сојузник дури и за слабеење и може да ви помогне да изгубите неколку килограми со потиснување на апетитот, забрзување на метаболизмот и намалување на нивото на стрес. Темното чоколадо содржи растителни влакна, кои можат да ве одржат подолго време да се чувствувате сити и задоволни. Кофеинот и теоброминот во темното чоколадо се стимуланси кои можат да ја зголемат потрошувачката на енергија и да помогнат во согорувањето на мастите. Темното чоколадо може да го намали и нивото на кортизол, хормон на стрес кој може да го поттикне гладот ​​и складирањето маснотии.

Црното чоколадо го стимулира производството на ендорфин, познат како „хормон на среќата“, кои можат да го намалат нивото на стрес. Содржи и серотонин, кој игра клучна улога во регулирањето на расположението.

Темно чоколадо за здрави црева

Јадењето темно чоколадо има корист за вашите црева со подобрување на разновидноста на микробиомот. Темното чоколадо содржи пребиотици, односно несварливи влакна кои можат да ги хранат корисните бактерии и да го зголемат нивниот број и здравствените ефекти што ги имаат. Полифенолите во темното чоколадо влијаат на активноста и метаболизмот на добрите цревни бактерии, што ја подобрува нивната интеракција со домаќинот.

Колку црно чоколадо на ден?
За да уживате во горенаведените придобивки од темното чоколадо, треба да се одлучите за темно чоколадо кое содржи најмалку 70% какао цврсти материи. Кога станува збор за дневната доза на темно чоколадо, експертите препорачуваат умерено консумирање. Околу 20-30 грама темно чоколадо дневно се смета за оптимална количина. Важно е да изберете темно чоколадо со висок процент на какао (најмалку 70%), бидејќи содржи повеќе флавоноиди и помалку шеќер.

Балансот е клучен, па затоа е препорачливо да го вклучите темното чоколадо во балансираната исхрана и стил на живот.