Билки кои можете да ги одгледувате само во вода во текот на целата година

Фото: Pexels
5.222

Ако некогаш сте сонувале да имате градина со зачини и лековити билки, но немате простор на отворено или зелено катче на балконот, одгледувањето билки во вода можеби е совршено решение за вас.

Одгледувањето билки во вода е фантастичен начин да ги внесете радостите на градинарството во вашиот животен простор, дури и ако ви недостасува традиционална градина. Не само што овие билки нудат прекрасни вкусови и ароми на вашите кулинарски авантури, туку го внесуваат допирот на природата во затворен простор.
Ако некогаш сте сонувале да имате градина со зачини и лековити билки, но немате простор на отворено или зелено катче на балконот, одгледувањето билки во вода можеби е совршено решение за вас. Не само што е пригоден начин за уживање во свежи билки во текот на целата година, туку и додава природна убавина во вашиот животен простор. Еве кои билки можете лесно да ги одгледувате во вода, како и совети за тоа како да се грижите за нив за да го обезбедите нивниот континуиран раст.

 1. Босилек
  Придобивки: босилекот не е само главен зачин во италијанската кујна, туку и богат извор на витамини и минерали. Неговите ароматични листови се преполни со антиоксиданти и имаат антибактериски својства.
  Босилекот е миризлива и вкусна билка која успева во вода. Променете ја водата на секои 3-5 дена и ќе имате постојано снабдување со лисја од босилек за вашите кулинарски потфати.
 2. Нане
  Придобивки: освежителниот вкус на нане не е единствената причина да се одгледува. Нането е познато по тоа што го помага варењето, ги смирува главоболките и нуди чувство на ладење што може да ги ублажи малите иритации на кожата.
  Нането е познато по својот брз раст, што го прави одличен избор за размножување во вода. Променете ја водата на секои 2-3 дена за да го одржите вашето растение нане здраво и напредно.
 3. Оригано
  Придобивки: Ориганото е моќна билка со антимикробни и антиинфламаторни својства. Исто така е богато со антиоксиданти и се користи во традиционалната медицина за ублажување на респираторните проблеми.
  Ориганото може да се размножува во вода и ќе трае неодредено со редовни промени на водата. На секои 5-7 дена, обезбедувајте свежа вода за да го одржите неговиот раст.
 4. Жалфија
  Придобивки: Се верува дека жалфија има својства за подобрување на когнитивните способности и се користи заради неговите антимикробни ефекти. Неговите лисја може да се зготват во смирувачки чај кој го подобрува варењето.
  Жалфијата додава карактеристична арома во вашиот дом. Променете ја водата на секои 1-2 недели и погрижете се листовите да не се потопуваат во водата за да се спречи гниење.
 5. Рузмарин
  Придобивки: рузмаринот не само што додава прекрасен мирис во вашиот дом, туку содржи и соединенија кои можат да ја подобрат меморијата и концентрацијата. Тоа е исто така добар извор на антиоксиданти.
  На рузмаринот можеби му треба малку подолго за да се вкорени во вода, но штом еднаш ќе се стабилизира, тој е издржлива билка. Променете ја водата на секои 2 недели и бидете трпеливи додека ги пушта своите корени.
 6. Мајчина душица
  Придобивки: Мајчината душица е позната по своите својства за зајакнување на имунитетот и се користи за ублажување на респираторната конгестија. Богата е со есенцијални масла кои нудат и вкус и здравствени придобивки.
  Мајчината душица е билка која бара малку одржување. Променете ја водата на секои 1-2 недели и потсечете го растението за да поттикнете здрав раст.
 7. Власец
  Придобивки: власецот е разновидна билка која додава благ вкус на кромид на јадењата. Содржи витамини А и Ц, како и антиоксиданти кои го подобруваат целокупното здравје.
  Лесно се одгледува во вода. Променете ја водата на секои 4-5 дена и гледајте како напредува. Редовно сечкајте ги листовите за да го поттикнете растот.
 8. Маточина
  Придобивки: маточината има освежителна арома на цитрус и се користи за правење смирувачки чаеви. Се верува дека има својства против анксиозност и може да помогне во намалување на нивото на холестерол.
  Маточината може да се одгледува во вода и ќе развие силен коренест систем. Променете ја водата на секои 1-2 недели и уживајте во нејзината цитрусна арома.
 9. Коријандер
  Придобивки: Коријандерот, е билка за детоксикација која може да помогне да се отстранат тешките метали од телото. Тој е богат извор на витамини и минерали.
  Може да биде малку пребирлив, но може да расте во вода. Променете ја водата на секои 3-4 дена и погрижете се да добива доволно сончева светлина.
 10. Магдонос
  Придобивки: магдоносот е повеќе од само гарнир. Богат е со витамини К и Ц и содржи антиоксиданти кои го поддржуваат здравјето на срцето и јачината на коските.
  Магдоносот е уште една билка која добро делува во вода. Променете ја водата на секои 3-4 дена и скинете ги цветовите за да го поттикнете растот на листовите.
 11. Стевиа
  Придобивки: Стевиата е природен засладувач кој не го зголемува нивото на шеќер во крвта. Одгледувањето на сопствена стевиа ви овозможува да уживате во поздрава алтернатива на рафинираниот шеќер.
  Стевиата може да се одгледува во вода како природен извор на засладувач. Променете ја водата на секои 1-2 недели и обезбедете силна, индиректна светлина.
 12. Мајоран
  Придобивки: Мајоранот има пријатен мирис и се користи за ароматизирање на различни јадења. Се верува дека има антиоксидантни и антиинфламаторни својства.
  Може да се вкорени во вода и да се одгледува во затворени простории. Променете ја водата на секои 2 недели и кинете ги врвовите за да го поттикнете растот.
 13. Лаванда
  Придобивки: Смирувачката арома на лавандата често се користи за релаксација и подобрување на квалитетот на сонот. Чајот од лаванда може да има смирувачки ефекти врз нервниот систем.
  Лавандата може да се вкорени во вода и ќе додаде прекрасен мирис на вашата околина. Променете ја водата на секои 2 недели и давајте ѝ многу сончева светлина.
 14. Копар
  Придобивки: Копарот има антибактериски својства и често се користи за да го помогне варењето. Додава уникатен вкус на вашите јадења. Копар може да се одгледува во вода и ќе ви ги даде своите пердувести реси. Променете ја водата на секои 3-4 дена и кинете ги цветовите за да му го продолжите животот.