Бизарни и опасни митови за диетите: Не наседнувајте на ненаучни и неосновани ветувања за брзо слабеење

Фото: Pixabay
128

Постојат многу различни митови во врска со диетите за слабеење, но некои од нив се навистина бизарни. На пример, диетата од десет јајца и литар вино дневно, која наводно обезбедува доволно хранливи материи и истовремено го чисти телото од токсини.

Постојат многу митови и заблуди за диетите. Ќе ги опишеме најчестите.

„Диетата ќе ми помогне брзо да ослабам“

Вистина е дека многу рестриктивни диети можат брзо да ги намалат килограмите, но тоа обично не е трајно и тие често се враќаат откако ќе заврши диетата.

„Ќе морам да се изгладнувам за да ослабам“

Ова не е точно – прекумерното гладување може да биде штетно за вашето здравје и може да доведе до нарушувања во исхраната.

Одредени намирници ќе ми помогнат да изгубам тежина

Иако некои намирници, како зеленчукот и протеините, можат да ви помогнат да изгубите тежина, не постои нешто како „волшебна“ храна.

„Ми требаат додатоци во исхраната за да ослабам“

Додатоците во исхраната често се продаваат како чудотворни лекови за слабеење, но во повеќето случаи тие се непотребни и можат да бидат штетни за здравјето.

„Диета значи целосно откажување од омилената храна“

Диетата не мора да значи целосно откажување од храната што ја сакате, туку значи да ги прилагодите вашите навики во исхраната и да вклучите различна храна во умерени количини.

„Диета тенија“

Има вистина во фактот дека човек ќе ослабе ако паразитот во телото јаде се што јаде и домаќинот. Сепак, ваквиот начин на слабеење е против сите принципи за зачувување на здравјето на луѓето, имајќи предвид дека паразитите ги апсорбираат сите витамини и хранливи материи, што подоцна може да доведе до компликации како срцев и мозочен удар, но и до ненадејна смрт.

„Седум дена сон“

Оваа диета, позната и како „Заспаната убавица“, буквално значи спиење цели седум дена без престан, за телото да нема време за јадење. Ова може да го исцрпи човекот со оглед на тоа дека храната е неопходна за да имаме доволно енергија. Дури и да одржувате многу долг сон на некој вештачки начин, тоа на крајот ќе доведе само до прејадување, што резултира со прекумерна тежина.

„Диета со јаболков оцет“

Уште во педесеттите години на минатиот век се верувало дека јаболковиот оцет помага во губењето на масните наслаги, односно зголемување на телесната тежина и лошиот холестерол. Единствениот начин на кој овој оцет ќе ви помогне е да го намалите внесот на калории со него. Во овој случај, нема голема разлика дали пиете јаболков оцет или вода.

„Диета со детска храна“

Поддржувачите на диета која вклучува замена на стандардната храна со храна за деца тврдат дека 14 такви порции дневно ќе ве доведат до посакуваната маса. Всушност, самиот тип на храна не е поентата. Истото можете да го направите доколку стандардните оброци ги поделите на помали количини и со помалку калории.

„Џвакање до сто“

Застапниците на оваа диета тврдат дека секој залак треба да се џвака додека не изброите до сто! Ова секако ќе го продолжи оброкот, но нема да влијае на вашата линија.

„Диететско колаче“

Оваа диета е смислена од Стенфорд Сегал, кој верувал дека најдобриот начин за слабеење е всушност оброците да се заменат со бисквити кои го контролираат гладот ​​бидејќи содржат точно 800 калории. Тој советува и да не се вежба во овој период, поради недостаток на калории и хранливи материи во организмот.

Сепак, последица на таквата диета е дебелината, со оглед на тоа што телото во одреден момент почнува да бара храна која ќе му ја обезбеди потребната енергија.

„Диета со вино и јајца“

Ова е навистина бизарен мит. Станува збор за диета од десет јајца и литар вино дневно, која наводно обезбедува доволно хранливи материи и истовремено го чисти телото од токсини.

Ве советуваме да не се ни обидувате.

„Диета Мартинов Виноград“

Вклучува оброци кои се во течна состојба, па само ги пиете, како и неделна клизма која ќе го прочисти телото и ќе помогне при слабеење.

Има вистина во тоа дека клизмата го прочистува организмот, но честото практикување може да предизвика нарушување на природната работа на цревата и здравствени проблеми.

Затоа, ве советуваме да не ја користите ниту таа диета.

Напомена:

Важно е да се разбере дека секој човек има уникатни нутритивни потреби и цели и дека диетата што функционира за една личност можеби не е најдобрата опција за друга. Затоа, пред да започнете каква било диета, важно е да се консултирате со нутриционист или лекар.