Бургери од црвена леќа (ВИДЕО)

237

Уште еден одличен рецепт за вегетаријански бургери. Ги пробавме кај нашата сликарка која е подеднакво вешта и во кујната, Симонида Филипова Китановска

Ова е уште еден од рецептите за оние вкусни работи што ги пробавме кај нашата сликарка Симонида Филипова Китановска, која е исто толку вешта во кујната, колку и во сликарството.

Згора на сѐ, гурманка е, а се знае дека оние што сакаат да јадат и уживаат во храната, готват највкусно зашто готват како за своја душа.

Еве го рецептот, а најдолу е и видеото кое ја инспирирало Симонида за овие веге-бургери.

Состојки:

2 шолји црвена леќа

1 кромид

1 главица лук

5-6 зелени чили пиперчиња

ливчиња кориандер

чили во прав и сол по вкус

ѓумбир

Приготвување:

Убаво исплакнете ја и накиснете ја леќата преку ноќ.

Следниот ден, изблендирајте ја.

Исечкајте ги кромидот, лукот, пиперчињата, коријандерот и измешајте ги со леќата. Додадете зачини, измешајте убаво и обликувајте ќофтиња.

Испржете ги.