Дали имате 1 кељ дома? Највкусниот рецепт за вегетаријански сарми (ВИДЕО)

152

И ако не јадете месо, можете да направите превкусни сарми и тоа од кељ, а ние го имаме рецептот

Најдобар начин за јадење кељ! Највкусниот рецепт за сарми од кељ! Има подобар вкус од месните сарми и резултатот е неверојатен! Доколку барате лесен рецепт, направете сарми на овој начин!

Состојки:
1 кељ
1 кромид
1 морков
2 чешниња лук
220 гр варена леќа (или 1 конзерва леќа)
200 гр цврсто тофу
1 лажичка чадена пиперка
1 лажичка мелен коријандер
1 лажица соја сос
сол по вкус
свеж копар

Состојки за сос:
500 мл или 2 чаши супа од зеленчук
2 лажици доматна паста
100 мл растителна павлака
1 лажица соја сос
1 лажичка пипер
1 лажичка ким
сол по вкус
1 лажица пченкарен скроб

Приготвување:

Отстранете ги листовите од кељот
Извадените листови прелијте ги со свежа зовриена вода, покријте ги и оставете ги настрана 30 минути.
Исечкајте 1 кромид и пропржете го во тава за пржење.
Додадете 1 морков исечен на коцки.
Промешајте сè заедно и динстајте 3 минути.
Ситно исечкајте 2 чешниња лук.
Додадете ја леќата.
Испасирајте го тофуто и префрлете го во смесата.
Зачинете со 1 лажичка чадена пиперка, 1 лажичка мелен коријандер и сол по вкус.
Додадете 1 лажица соја сос.
Свежиот копар исечкајте го и додадете го во смесата.
Слободно додадете ги вашите омилени билки и зачини во рецептот за да го добиете омилениот вкус.
Наполнете ги листовите зелка со изладениот фил и виткајте ги во сарми.
За да направите сос за сармите, измешајте 500 мл супа од зеленчук, 2 лажици доматно пире, 100 мл растителна павлака, 1 лажица соја сос, 1 лажица пиперка, 1 лажичка ким, сол по вкус и 1 лажица пченкарен скроб.
Ставете ги сармите во сосот и варете ги под капак 20 минути.