Еве како да го искористите јогуртот со поминат рок (ВИДЕО)

Фото: Јутјуб
1.763

Никогаш не го фрлајте јогуртот со поминат рок на траење. Додадете го во брашното и ќе бидете изненадени од резултатите! Еве 2 едноставни и вкусни рецепти

Никогаш не го фрлајте јогуртот (или пак киселото млеко или павлаката) со истечен рок! Можете да го искористите и да направите супер мек и вкусен леб/печива со едноставни состојки!
Еве два едноставни рецепти за тоа како да го користите јогуртот со истечен рок за да направите лесен, мек, вкусен и прекрасен бел леб и печива!

Дефинитивно ќе бидете изненадени од резултатот!

Состојки за првиот рецепт:
250 г јогурт
42 г мед
3 г инстант квасец
1 јајце
250 г сенаменско брашно
3 г сол
30 мл маслиново масло

Состојки за вториот рецепт:
250 г јогурт
25 г шеќер
3 г инстант квасец
1 јајце
250 г сенаменско брашно
2,5 г сол
15 мл маслиново масло
25 г несолен путер

Начинот на приготвување на двата рецепти погледнете ги во видеото подолу: