Го нарекуваат „Уништувач на маснотии“: Пијалак за детоксикација што го забрзува метаболизмот и го зајакнува имунитетот

Фото: Pixabay
246

Комбинацијата на овие намирници е вистинска детоксикација на организмот. Ќе ви го забрза метаболизмот, ќе ви помогне да ги изгубите вишокот килограми и ќе го зајакне вашиот имунитет.

Ако се борите да ги согорите маснотиите, одберете природен начин. Мешавината од овие неколку лесно достапни состојки ќе има исклучително ревитализирачки ефект врз вашето тело. Сите благодети на медот се повеќе од познати, а неговата комбинација со лимон е вистинска здравствена бомба.

Сепак, во овој препарат клучен „детаљ“ за слабеење е јаболковиот оцет, а детоксикациски елемент е циметот.

Состојки:

1 лажичка цимет
2 лажици јаболков оцет
1 лажица мед
2 супени лажици сок од лимон
1 чаша вода
Комбинацијата на овие состојки ќе ви помогне да ги согорите мастите, да го забрзате метаболизмот и ефикасно да се борите против дијабетесот и нискиот крвен притисок.

Приготвување:

Сите состојки убаво измешајте ги или измешајте.

Чувајте го препаратот во фрижидер и пијте по една лажица секое утро на празен стомак. Резултатите ќе бидат видливи наскоро!

Зошто ова функционира?
Сокот од лимон, кој е полн со витамин Ц, има алкално дејство на телото, а особено помага во регулирањето на pH вредноста и помага во балансирање на нивото на шеќер во крвта.

Лимонот содржи растителни влакна растворливи во пектин, кои помагаат во борбата против гладот, создаваат чувство на ситост. Истражувањата покажале дека диетите кои вклучуваат лимон даваат исклучително добри резултати при слабеење.

Лимонот го стимулира црниот дроб да произведува жолч, киселина која е неопходна за варење. Покрај тоа, ја намалува горчината во желудникот и запекот.

Лимонот го стимулира мокрењето, што помага да се исчисти телото. На овој начин токсините многу побрзо го напуштаат телото, а уринарниот тракт е почист и поздрав.

Јаболковиот оцет е богат со добри бактерии и ензими. Неговата киселина го намалува крвниот притисок за шест проценти.

Јаболковиот оцет е вековен животен еликсир, антиоксидант, детоксикатор, метаболик, хипертензор, секретолик, стимуланс, тоник, природен агенс кој го стимулира метаболизмот, го намалува притисокот, стимулира голем број функции во телото (стомакот, цревата, срцето, циркулаторниот систем, бубрезите, мочниот меур, кожата и респираторниот систем), спречува и лекува низа болести, а најпозната е неговата употреба во лекувањето, односно прочистувањето на крвта и отстранувањето на мастнотиите од крвта.

Медот може да се користи и за слабеење. Со векови се користи за лекување на рани, а одличен е за срцето, кожата, гинеколошките заболувања, имунитетот…

Ја намалува болката во грлото, ги смирува нервите, го стимулира варењето…
Медот иницира метаболички промени кои ја намалуваат желбата за слатки и овозможуваат согорување на мастите.
Научните истражувања докажале дека единствената комбинација на шеќер во медот ја прави оваа храна совршена за слабеење.

Циметот е познат како еден од најдобрите антиоксиданти во светот. Тој е меѓу најдобрите за рамнотежа на шеќерот во крвта.

Циметот помага при лошо варење, влијае на намалување на лошиот холестерол и го регулира лачењето на инсулин во крвта, а со тоа ги топи масните наслаги.

Овој пијалак делува токму затоа што ги содржи сите овие моќни состојки во правилен сооднос!