Идеална замена за леб: Крекери кои ќе ви дадат дневна доза на омега-3 масни киселини

Фото: Pexels
2.922

Крекерите направени од грав и чиа семе ќе ве воодушеват со нивниот вкус и едноставна подготовка.

Доколку сакате да воведете промена во исхраната и да пробате нов рецепт или едноставно сакате да јадете нешто крцкаво, а здраво, овие крекери од грав и чиа семе се идеален избор. Освен што се вкусни, богати се и со влакна и протеини, а подготовката е повеќе од едноставна.

Чиа семето е суперхрана богата со омега-3 масни киселини за поддршка на здравјето на срцето, протеините го поттикнуваат растот на мускулите, антиоксидантните својства ги штитат клетките, а регулацијата на шеќерот во крвта обезбедува долготрајна енергија, придонесувајќи за целокупното здравје на телото.

Црвениот грав, богат со растителни влакна, протеини и разни хранливи материи, носи голем број здравствени придобивки. Способноста да се обезбеди долготрајна енергија, да се поддржи здравјето на срцето, да се регулира нивото на шеќер во крвта и да се придонесе за градење мускулна маса се само некои од причините да го вклучите црвениот грав во вашата исхрана. Исто така, црвениот грав е вкусна и разноврсна состојка која лесно може да се интегрира во различни рецепти.

За мал плех (околу 26 крекери) ви требаат:

200 гр црвен грав (конзервиран или варен)
2 лажици чиа семе
1 лажица екстра девствено маслиново масло
1/2 лажичка лук во прав (по избор)
1/2 лажичка црвен пипер (по избор)
1/2 лажичка прашок за пециво
Сол и црн пипер по вкус

Приготвување:

Загрејте ја рерната на 170 °C. Исплакнете го и исцедете го црвениот грав ако е конзервиран. Измешајте ги гравот, чиа семето, маслиновото масло, лукот во прав, црвениот пипер, прашокот за пециво, солта и пиперот во блендер. Покријте го садот за печење со хартија за печење. Смесата рамномерно распоредете ја врз хартијата за печење за да се добие тенок слој. Користете дополнителен лист хартија и валјак за да го распоредите. Користете нож или секач за пица за да ја засечете смесата на парчиња со големина на крекер. Печете на 170 °C околу 30 минути додека рабовите не станат златно кафеави и крцкави. Зголемете ја температурата на 200 °C и печете дополнителни 8-10 минути за да ја зголемите крцкавоста. Оставете да се изладат целосно пред да ги скршите по исцртаните линии.