Како лесно да го исчистите рендето после употреба? (ВИДЕО)

Фото: Pexels
460

Колку пати ви се случило ја изрендате храната со ренде за неколку секунди, а потоа да го чистите рендето со минути? А патем, да го изрендате и сунѓерот за миење садови! Имаме одличен совет за секогаш совршено чисто ренде

Рендето е еднa од нашите омилени кујнски алатки, којa значително го олеснува готвењето – рендаме сирење, јаболка, компири, моркови, зачини, понекогаш и кромид, лук, ѓумбир, чоколадо… Не знаеме што би правеле без него. Некои од нас имаат повеќе од едно – мало за лук, специјално за сирење и кора од цитрус и едно големо, универзално.

Како да го исчистите рендето без напор
Но, секогаш откако ќе изрендаме нешто, нè мачи истото – како да го исчистиме рендето, бидејќи во секое дупче се заглавило парче храна и водата едноставно не може да го измие, без разлика колку е силен млазот?!

Сите сме се обиделе да го исчистиме рендето со помош на сунѓер за миење садови, но неуспешно. Освен што, успешно сме го изрендале и сунѓерот?! Понекогаш навистина се каеме што воопшто сме го искористиле рендето.

Магичен лимон
За среќа, неодамна наидовме на забавно видео на Тик-Ток кое содржи одлични совети за тоа како најлесно да исчистите ренде полно со парчиња храна. Советот е едноставен – на половина користен лимон ставете малку детергент за миење садови, изрендајте го на рендето и сè темелно исплакнете со топла вода. Парчињата храна ќе паднат, па дури и лимонот нема да се задржи на рендето. И сè заедно ќе направи вашата кујна да мириса одлично.

Секако, секогаш можете да го ставите рендето во машина за миење садови и таму ќе се измие совршено во ред, но знаеме дека треба да се избегнуваат остатоци од храна во машините за перење, а и не секој има машина за миење дома. И затоа овој метод од Тик-Ток е навистина одлична алтернатива!

Ако случајно немате лимон дома, обидете се со друг трик – користете сунѓер за садови, но измијте го рендето во насоката во која одат сечилата, а не обратно како кога ја рендате храната.