Кога е најдобро време за консумирање мед? Постои разлика ако го јадете наутро или навечер

Фото: Pexels
248

Медот содржи многу корисни витамини и минерали кои имаат лековито дејство, но не е сеедно во кое време од денот го консумирате.

Поради своите антибактериски својства, медот се смета и за една од најпопуларните активни состојки кои го зајакнуваат имунолошкиот систем, ја потиснуваат кашлицата и ги ублажуваат болките во грлото.

Иако е практично синоним за помош кај одредени здравствени проблеми, земањето мед не само што е корисно за болести, туку може да се консумира секојдневно. Но, кои се придобивките од уживањето во мед во различни периоди од денот?

Придобивките од консумирањето мед наутро
Чаша топла вода со мед и лимон се смета за еликсир на здравјето, кој исто така има многу придобивки за благосостојбата. Земањето мед наутро може да помогне во зголемување на нивото на енергија, па затоа некои нутриционисти го препорачуваат токму во тој период од денот.

Исто така, јадењето мед наутро помага да биде кожата поубава и телото да се хидрира, но и доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми.

Исто така, помага и за:

подобрување на варењето
штити од вирусни инфекции и настинки
ги намалува можните алергиски реакции
ги отстранува токсините од телото

Што може да очекувате ако конзумирате мед навечер?
Ако уживате во медот навечер, тој може да ви помогне да се регенерирате по напорниот ден. Меѓу другото, медот е природен засилувач на енергија, што значи дека брзо ја враќа или зголемува енергијата.

Ако консумирате мед пред спиење во топол напиток, тој може да ви помогне да спиете подобро и помирно. Конзумирањето мед пред спиење, исто така, има корист за губење на вишокот килограми, а исто така балансира некои здравствени состојби како што се рефлукс на киселина и висок крвен притисок. Меѓу другото, го намалува и ризикот од дијабетес тип 2 и има корист за здравјето на црниот дроб.

Пред или после спортски активности
Медот се смета за богат извор на јаглехидрати и природен шеќер, кои многумина ги земаат кога се исцрпени и уморни. Некои луѓе кои се занимаваат со фитнес и спортски активности консумираат мед пред или после тренинг, како алтернатива на засладените енергетски пијалаци или како додаток на протеинските мешавини.

Се смета за добар додаток во исхраната после тренинг, бидејќи лесно се апсорбира од телото и помага во обновувањето на мускулите после тренинг.

Исто така, поради неговите ефекти за зголемување на енергијата, може да ја подобри ефикасноста на тренингот.