Кога е вистинското време за појадок? Што јадете е исто толку важно како и кога појадувате

Фото: Unsplash
143

Факт е дека балансираниот појадок ни дава доза на одлична утринска енергија и го подобрува метаболизмот, нивото на гликоза во крвта, расположението и концентрацијата. Но, кога е најдоброто време за појадок?

Според поранешната атлетичарка и нутриционистка Риан Стивенсон, не постои универзално време од денот за појадок.

„Но, добро правило е да имате најмалку 12 часа помеѓу вечерата и појадокот.

Затоа, ако сте завршиле со вечерата во 19:30, почекајте до 7:30 часот пред да појадувате”, вели таа за Glamourmagazine.

Она што многумина го велат е дека оптималното време за појадок е помеѓу 7 и 9 часот наутро, или во рок од еден час по будењето.

Во овој период телото е подготвено да прими енергија и хранливи материи кои ќе го поттикнат метаболизмот и ќе обезбедат енергија за утринските активности.

Подолгиот временски интервал помеѓу оброците може да даде подобри резултати кога станува збор за здравјето на цревата и за забрзување на метаболизмот.

Што јадете е исто толку важно како и кога појадувате.

Клучен е квалитетниот појадок богат со протеини, влакна и фитонутриенти.

Ова ќе помогне да се регулира нивото на гликоза во крвта, енергијата и навиките за исхрана во текот на денот.

Избегнувајте сладок појадок

Крофните, ѓевреките и некои житарки ќе ви ја зголемат гликозата во крвта, а потоа повторно ќе опаднат неколку часа подоцна, оставајќи ве да се чувствувате забавено и да се борите со мозочната магла.

Оброк богат со јаглехидрати, протеини и здрави масти обезбедува стабилна енергија и концентрација во текот на утрото.

Зошто да не го прескокнувате појадокот?

Калориите се начин за мерење на количината на енергија што вашето тело ја добива од храната што ја јадете.

Прескокнувањето на појадокот цело време во суштина значи дека трошите помалку калории отколку што му треба на вашето тело, особено по спиење (постот) цела ноќ.

Ова, пак, може да го „забави вашиот метаболизам, да го зголеми стресот и да го ослаби вашиот имунолошки систем“, вели Риан.

Едноставно кажано, нема да биде добро за вас.

За здрав појадок, изберете храна која е богата со хранливи материи и обезбедува долготрајна енергија, како што се:

Овесна каша со овошје и јаткасти плодови: Овесната каша е одличен извор на влакна и протеини, додека овошјето и јаткастите плодови обезбедуваат витамини, минерали и здрави масти.

Јајца и авокадо на интегрален леб: Овој оброк е богат со протеини, здрави масти и влакна и обезбедува долготрајна енергија.

Јогурт со мед и чиа семе: Јогуртот е одличен извор на калциум и протеини, додека чиа семето додава влакна и омега-3 масни киселини.