Мали крцкави палачинки од компири, познати и како латкеш (ВИДЕО)

Фото: natashaskitchen.com
147

Овие класични палачинки од компир (Лактеш) се толку крцкави на рабовите, што послужени со кисела павлака и власец, се јадење кое набргу ќе стане ваш омилен појадок или вечера. Пробајте ги задолжително, нема да згрешите.

Овие мини палачинки од компири се прават многу лесно, а толку се вкусни и заразни што многу брзо ќе станат омилен оброк на целото семејство. Големината можете да ја прилагодувате по ваше, поголеми или помали, сеедно. Погледнете го видеото и видете како да ги направите овие вкусни алтернативи за појадок.

Состојки:

2 големи излупени компири
1/2 кромид со средна големина

1/4 шолја универзално брашно
1 лажичка прашок за пециво
1 лажичка ситна морска сол
1/4 лажичка свежо мелен црн пипер
1 големо јајце
сол, за поросување
Масло за пржење

За послужување:
Кисела павлака
Власец, за гарнир (ако немате може да ставите млад кромид или лук)

Начинот на приготвување погледнете го во видеото.