Намирници кои го намалуваат холестеролот и го чуваат здравјето на вашето срце

Фото: Freepik
684

Здравата исхрана е првата и најважна линија на одбрана против холестеролот. Еден од наједноставните начини за намалување на холестеролот е да исцедите еден лимон во чаша јогурт и да го испиете наутро пред појадок, во текот на 15-20 дена.

Холестеролот и неговото високо ниво е еден од најчестите здравствени проблеми со кои се борат огромен број луѓе. Промената на начинот на исхрана е ефикасен природен начин за спречување на таложење на наслаги на ѕидовите и затнување на артериите, како и превенција од атеросклероза. Здравата исхрана е првата и најважна линија на одбрана против холестеролот. Корисно е да се знае кои намирници се најголемите борци против лошиот холестерол.

Холестеролот е еден од најраспространетите аспекти на здравјето на срцето. Има добар (HDL) и лош (LDL) холестерол, а ако вкупниот холестерол ви е покачен, тоа не мора да значи опасност по здравјето. Во случај на покачен лош холестерол, постои ризик од стеснување на крвните садови, што може да доведе до кардиоваскуларни заболувања, па затоа се препорачува прилагодување на исхраната и зголемување на физичката активност.

Храна против холестерол

Лешници
Бројни истражувања покажаа дека консумирањето само 50 грама лешници во текот на денот го намалува ЛДЛ за 4,4 проценти. Но, бидејќи тие содржат многу калории, држете се до мали количини.

Обезмастени снегулки
Обезмастените снегулки можат драстично да го намалат нивото на холестерол доколку ги консумирате еднаш дневно, по можност за појадок. Овие неверојатни резултати се остварливи благодарение на високиот процент на растворливи влакна. Овие влакна се врзуваат за жолчните киселини кои се одговорни за создавање на ЛДЛ, а кога ќе се врзат, едноставно се исфрлаат од организмот.

Црвено вино
Виното кое содржи флавоноиди не само што го намалува ЛДЛ, туку помага и во спречување на срцеви заболувања. Доколку имате проблеми со ЛДЛ, препорачаната дневна доза црвено вино за мажи е две чаши, а за жени една.

Соја
Секој производ направен од соја помага во намалување на LDL. Доволни се само 25 грама протеин од соја во текот на денот. Меѓутоа, ако сте изложени на ризик да добиете рак на простата или рак на дојка, заборавете на сојата.

Зеленчук против холестерол – оваа влакнеста храна е исто така богата со антиоксиданти и ниски калории, што е корисно за одржување на здрава тежина. Помеѓу зеленчукот богат со пектин се модрите патлиџани, морковите и компирите.

Чиа и ленено семе
Чиа семето и лененото семе се исклучително богати со растворливи и нерастворливи влакна, кои учествуваат во детоксикација и чистење на телото и можат да помогнат при губење на тежината. Содржината на растворливи влакна помага да се задржат мастите и холестеролот во дигестивниот систем, така што тие не можат да се апсорбираат во големи количини и индиректно го принудуваат телото да го користи вишокот холестерол во крвта и го намалуваат холестеролот во целина.

Лимон и јогурт за холестерол
Рецептот за намалување на холестеролот и триглицеридите се наоѓа токму во намирниците како што се лимоните и јогуртот. Сè што треба да направите за да го намалите високиот холестерол е да исцедите еден лимон во чаша јогурт и да го испиете наутро пред појадок. Терапијата со лимон и јогурт треба да се консумира 15-20 дена за да се постигнат резултати.