Откријте ја тајната: Дознајте како кромидот влијае на холестеролот

Фото: Pexels
556

Кромидот силно делува во намалувањето на лошиот холестерол. Содржи важни хранливи материи, вклучувајќи калиум, калциум, магнезиум и фосфор.

Холестеролот е супстанца слична на маснотии која во помала мера игра важна улога во функционирањето на одредени хормони, витамини и жолчни киселини во телото.

Ако се надмине нормалната вредност на холестеролот, тоа му штети на телото, бидејќи високиот холестерол го зголемува ризикот од одредени здравствени состојби, вклучувајќи кардиоваскуларни болести и мозочен удар.

Постојат два вида холестерол, ЛДЛ холестерол и добар ХДЛ холестерол. ЛДЛ холестеролот е опасен за организмот бидејќи може да почне да се акумулира на ѕидовите на крвните садови, додека ХДЛ холестеролот е корисен бидејќи го отстранува лошиот холестерол од крвните садови.

Генетиката, возраста, пушењето, дебелината, седечкиот начин на живот и одредени хронични болести како дијабетес тип 2 и прекумерното консумирање храна полна со транс масти и заситени масти влијаат на зголемената вредност на холестеролот.

Здравиот начин на живот, одржувањето на здрава телесна тежина, редовното вежбање и намалувањето на апсорпцијата на алкохол играат важна улога во одржувањето на холестеролот во нормални граници.

Исхраната е важен фактор за урамнотежено ниво на холестерол
Не треба да се занемари дека исхраната може да влијае на нормалната вредност на холестеролот. Особено храна која е богата со растителни влакна. Тоа вклучува грав, авокадо и овесни снегулки. За намалување на холестеролот се исто така погодни и несолените јаткасти плодови, особено бадемите, кикиритките и оревите, како и здравите масла како маслиновото масло.

Кверцетинот го намалува нивото на холестерол

Вреди да се спомене и црвениот кромид кој е особено докажан во однос на неговите придобивки против покачениот холестерол.

Кромидот силно делува во намалувањето на лошиот холестерол. Содржи важни хранливи материи, вклучувајќи калиум, калциум, магнезиум и фосфор.

Исто така, меѓу содржините на кромидот има и флавоноид познат како кверцетин, чија корист во однос на холестеролот е исто така потврдена со истражувањата.

Научниците откриле дека кверцетинот го намалува нивото на холестерол и го подобрува функционирањето на добриот ХДЛ холестерол.

Кромидот можете да го јадете сиров или варен, а можете да го додадете во салати и разни други готвени јадења.