Овој оброк лесно се подготвува, а ќе ви ги отпуши цревата и ќе вe ослободи од запек и гасови

Фото: Unsplash
4.540

Кај некои луѓе метаболизмот може да биде забавен, што значи дека телото не ја претвора храната во енергија толку ефикасно како што треба, а за тоа придонесуваат различни фактори. Ако и вие го имате овој проблем, задолжително испробајте го овој вкусен рецепт

Доколку сте забележале дека вашето тело забавило, дека имате проблеми со варењето и дека сте се здебелиле, ова е вистинскиот оброк за вас. Полн е со минерали, влакна, витамини, а воедно е и хранлив и ќе ви даде енергија. Не само што лесно се прави со само неколку состојки, туку е и одличен сојузник за одржување на здравјето на косата и кожата.

Состојки:

5 до 7 парчиња сливи

2 супени лажици овесна каша

1 шолја јогурт со малку маснотии (или кефир)

1 лажица масло од ленено семе

1 лажичка какао

Приготвување:

Сувите сливи прелијте ги со 100 мл зовриена вода и оставете ги да отстојат околу 10-15 минути. Во друг сад измешајте какао, ленено масло и овесна каша. Додадете чаша јогурт (или кефир) и добро измешајте.

Исечете ги сувите сливи и додадете ги на останатите состојки. Измешајте сè и оставете преку ноќ во фрижидер. Наутро ќе имате освежителен и здрав напиток!

Сливите се одличен извор на витамини Ц, А и К, витамин Б комплекс, но и рибофлавин, ниацин и калиум, магнезиум, фосфор и бакар.

Маслото од ленено семе е богато со незаситени масни киселини омега 3, витамин Е, антиоксиданти, реткиот витамин Б17, но и влакна.

Од друга страна, овесната каша е многу хранлива и богата со витамини и минерали кои му се потребни на организмот. Во 78 грама (или половина чаша) овесна каша има 51 грам јаглени хидрати, 13 грама протеини и само 303 калории.

Зошто метаболизмот ви е забавен?
Метаболизмот е сложен процес во кој телото ја претвора храната во енергија и корисни материи кои се неопходни за нормално функционирање на организмот. Во текот на метаболизмот, храната се разложува на хранливи материи, вклучувајќи јаглехидрати, протеини и масти. Овие хранливи материи потоа се користат за производство на енергија што ги поттикнува сите процеси во телото, вклучувајќи го дишењето, отчукувањата на срцето и мускулната активност.

Метаболизмот обично се дели на два дела: анаболизам и катаболизам. Анаболизмот е процес кој вклучува изградба на нови телесни ткива и молекули, додека катаболизмот вклучува разградување на молекулите за ослободување на енергија. Двата дела на метаболизмот се важни за одржување на рамнотежа во телото.

Кај некои луѓе метаболизмот може да биде забавен, што значи дека телото не ја претвора храната во енергија толку ефикасно како што треба. Различни фактори можат да придонесат за забавување на метаболизмот.

Стареењето обично го забавува метаболизмот, што може да доведе до акумулација на телесните масти и губење на мускулната маса.

Некои луѓе имаат наследни фактори кои можат да влијаат на нивната метаболичка стапка.

Мажите обично имаат побрз метаболизам од жените, поради поголемата количина на мускулна маса.

Луѓето кои се помалку физички активни обично имаат побавен метаболизам.

Исхраната сиромашна со хранливи материи и богата со калории може да го забави метаболизмот.

Забавениот метаболизам може да доведе до таложење на телесните масти, зголемување на телесната тежина и зголемен ризик од разни болести. Затоа, важно е да се одржува здрав начин на живот, вклучувајќи здрава исхрана и физичка активност.