Пица на подлога од црвена леќа

Фото: Pixabay
373

Одличен и едноставен рецепт за нешто многу здраво кое може да помине како пица и целосно заслужува да го наречеме „здрава пица“

Внесете ги мешунките во вашата исхрана без да забележите! Ова тесто од црвена леќа ви обезбедува 41 г протеини и 14 г влакна.

Ова е одлична вегетаријанска опција богата со протеини и со само 510 kcal.

Состојки:

100 гр црвена леќа
1/2 чаша вода
сол

Предлог за фил:

зелена пиперка
домати
кромид
2 лажици сос за скара
65 г моцарела сирење

оставете ја леќата да кисне 2 часа. Исплакнете со ладна вода.

Изблендирајте ја со 1/2 шолја вода, додадете прстофат сол.

Прелијте ја смесата во плех и одозгора наредете ги состојките од нашиот предлог или други, по ваш избор.

Печете го тестото околу 20 минути во рерна на 175 C.