Путер од кикиритки, рецепт за намаз кој лесно се прави

Фото: Pexels
166

Путерот од кикиритки е вкусен и хранлив додаток на храна и се препорачува на различни групи луѓе поради неговите многубројни здравствени придобивки. Многу лесно можете да го направите и сами

Можете да го користите путерот од кикиритки на различни начини. Можете да го намачкате на леб, со него да направите сендвичи, да го додадете во солени или слатки јадења, да го додадете во смути. И многу лесно се прави.

Состојки:

2 шолји кикиритки (несолени и непечени), можете да користите и печени несолени

1/2 до 1 лажичка сол (опционално)

1-2 лажици мед или јаворов сируп (по избор)

1-2 лажици растително масло (на пример, сончогледово, од кикиритки, кокосово)

Приготвување:

Испечете ги: Загрејте ја рерната на 175°C и испечете ги кикиритките во тенок слој на плехот и печете ги во загреана рерна околу 10-15 минути со повремено мешање додека не поруменат. Внимавајте да не ги препечете бидејќи путерот ќе биде горчлив.

Ако сте купиле печени кикиритки, секако прескокнете го овој чекор.

Излупете ги кикиритките: Кога се доволно ладни за да се држат, излупете ги така што ќе ги триете меѓу дланките.

Овој чекор е опционален, но ќе резултира со покремаст путер.

Блендирајте: Ставете ги излупените кикиритки во блендер. Мешајте ги на голема брзина околу 5-10 минути. Повремено прекинувајте го блендерот и истругајте ги страните за да се осигурате дека се добро измешани.

Кикиритките ќе станат прав, потоа грутчиња, а потоа ќе почнат да се формираат топчиња. Додадете масло: Кога ќе видите дека кикиритките почнуваат да се лепат и да стануваат мазни, додадете мала количина растително масло (околу 1-2 лажици). Продолжете со мешање додека путерот не стане мазен и кремаст. Додадете сол и засладувач (по желба).

Мешајте додека убаво не се соедини.

Готовиот путер од кикиритки ставете го во чиста стаклена тегла со капак и чувајте го во фрижидер. Како да го користите?

Путерот од кикиритки може да се користи на различни начини. Еве неколку идеи за тоа како можете да го послужите:

Намаз со леб: путерот од кикиритки одлично делува како намаз на леб, тост или крекери. Можете да го послужите самостојно или да го комбинирате со џем, мед или свежо овошје.

Додаток во смути: Додајте лажица путер од кикиритки во омиленото смути за дополнителен протеин и вкус.

Во сосови: путерот од кикиритки можете да го користите како состојка во преливи за салати, азиски јадења или пилешки сосови.

Во солени јадења: додадете путер од кикиритки во азиски тестенини, кари или пилешки сосови.

Во слатки јадења: Користете путер од кикиритки како состојка во слатките задоволства како колачи, чоколадни тартови или бомбици од кикиритки.

Со овошје: Послужете путер од кикиритки со свежо овошје како јаболка, банани или целер.

Во сендвичи: Додајте путер од кикиритки во сендвичите со овошје, зеленчук или месо.

Како прелив за палачинки: Можете да користите путер од кикиритки како прелив за палачинки заедно со јаворов сируп или мед.

Ова се само неколку идеи, но можностите се бесконечни!

На кого му се препорачува путер од кикиритки?

Путерот од кикиритки е вкусен и хранлив додаток на храна и се препорачува на различни групи луѓе поради неговите многубројни здравствени придобивки.

За спортисти и активни луѓе: путерот од кикиритки е богат со протеини, здрави масти и влакна, што го прави одличен извор на енергија. Протеинот во путерот од кикиритки помага во обновата на мускулите после вежбање.

За деца: Путерот од кикиритки е вкусен и привлечен за децата, а во исто време е и хранлив. Може да биде одличен извор на протеини, здрави масти и влакна за раст и развој.

За вегетаријанци и вегани: путерот од кикиритки е одличен извор на растителни протеини и здрави масти кои можат да го компензираат недостатокот на протеини и омега-3 масни киселини во исхраната базирана на растенија.

За луѓе кои сакаат да изгубат тежина: Иако путерот од кикиритки е богат со калории, неговите здрави масти и влакна можат да придонесат за чувството на ситост, што може да помогне во контролата на тежината.

За луѓе кои сакаат да го подобрат здравјето на срцето: путерот од кикиритки содржи мононезаситени и полинезаситени масти кои можат да го намалат нивото на холестерол во крвта и да го намалат ризикот од срцеви заболувања.

За луѓе со дијабетес: путерот од кикиритки има низок гликемиски индекс и може да помогне во стабилизирање на нивото на шеќер во крвта.

За луѓе кои страдаат од недостаток на железо: путерот од кикиритки е добар извор на железо, што го прави погоден за луѓе кои имаат недостаток на овој минерал.

За луѓе кои сакаат да го подобрат здравјето на коските: путерот од кикиритки содржи минерали како што се магнезиум, фосфор и манган, кои се важни за здравјето на коските. Доколку немате алергија на кикиритки, путерот може да биде одличен додаток во вашата исхрана и да ви обезбеди бројни здравствени придобивки. Сепак, важно е да се консумира умерено, бидејќи е калоричен.