Рецепт за салата од лубеница и уште некои интересни состојки (ВИДЕО)

Фото: Pixabay
140

Свежите билки и лесниот прелив дополнително го подобруваат вкусот на ова едноставно јадење.

Состојки:

Оладена лубеница без семки, исечена на коцки
Краставица исечена на четвртинки
Парче фета сирење, исечкано на коцки
Свеж копар, сечкан
Свежи листови босилек, сечкани или цели

За прелив:

маслиново масло

сок од 2 лимети

малку мед

сол, црн пипер

Приготвување:

Во голем сад измешајте ги изладената лубеница, краставиците, сирењето, копарот и босилекот.

Направете го преливот така што ќе ги соедините сите состојки во тегла.

Протресете. Прелијте ја салатата од лубеница и нежно растресете.

Послужете веднаш.


.