Тинктура од глог за слабо срце – како се користи?

Фото: Pexels
254

Глогот е силен антиоксидант и е одличен за отстранување на мастите, лошиот холестерол од крвта и вишокот вода од организмот, како и за слабеење. Освен тоа, ја регулира работата на срцевиот мускул и циркулацијата на срцето, мозокот и нозете, бидејќи ги зајакнува ѕидовите на капиларите и крвните садови.

Глогот е исклучително лековито растение од фамилијата рози и главна состојка на многу народни лекови кои ги олеснуваат аритмиите и го зајакнуваат слабото срце, а меѓу нив е и тинктурата од глог.

Што лечи тинктурата од глог?
Тинктурата од глог спречува, ублажува и лекува бројни болести и состојби на организмот. Меѓу нив се:

тахикардија,
аритмија и срцева слабост,
инфаркт,
висок и низок крвен притисок,
бронхитис,
епилепсија,
дијабетес II,
гастритис,
улцеративен колитис,
камења во бубрезите и жолчката,
болести на калцифицирани садови (атеросклероза) поради старост,
болести на зглобовите и целулит.
Глогот е силен антиоксидант и е одличен за отстранување на мастите, лошиот холестерол од крвта и вишокот вода од организмот, како и за слабеење. Освен тоа, ја регулира работата на срцевиот мускул и циркулацијата на срцето, мозокот и нозете, бидејќи ги зајакнува ѕидовите на капиларите и крвните садови.

Неговиот смирувачки ефект помага при чукање на срцето, анксиозност и нервоза кои доведуваат до проблеми со спиењето и губење на енергија. Тоа е незаменлива помош во менопаузата, бидејќи го ублажува недостатокот на хормони. Сепак, не се препорачува за бремени жени и доилки.

Како да се користи тинктурата?
Земањето на тинктурата се препорачува три пати на ден во доза од 5 до 10 капки, половина час пред јадење. Се разбира, прво треба да побарате совет од вашиот лекар, бидејќи оваа тинктура не се препорачува со некои лекови за срце.

Исто така, најдобро е да се одреди дозата поединечно така што ќе почнете со две до три капки три пати на ден и постепено ќе го зголемувате бројот на капки. Просечно се зема три пати, по пет капки на лажичка мед, а ако се зема со вода или чај, тогаш може да се стават и до десет капки од тинктурата.

Рецепт за правење тинктура

Оваа тинктура можете да се обидете да ја направите сами. За ова ќе ви требаат:

60 грама свежи цветови и лисја од глог,
3 децилитри медицински алкохол од 96 или 70 проценти или чиста вотка и стаклена амбалажа која може да се затвори херметички.
Во теглата ставете ја одредената количина на цветови и листови и целосно покријте ги со алкохол. Херметички затворената тегла треба да ја чувате на темно и суво место три недели и потоа да ја процедите.

Тинктурата може да се направи и со плодови од глог, со бобинки наместо цвеќиња и лисја. Бобинките треба да се притиснат за да бидат цело време згмечени. Ако не го направите тоа, тинктурата може да пропадне. Во случај на бобинки, теглата треба да стои четири до шест недели. Исто така, теглата треба повремено да се протресува, но внимавајте бобинките да не дојдат во допир со воздухот над течноста и под капакот.