Три оброци за живот до сто и кусур: Еве што јаде милионерот Брајан Џонсон за да биде здрав и долговечен

Фото: Брајан Џонсон/Blueprint_Food
339

Супер веге оброк со зеленчук, пудинг со јатки и трет оброк кој варира и се состои од зеленчук, јаткасти плодови, семки и бобинки. Секој од нив е методично изработен врз основа на научни докази за оптимална исхрана врз основа на златен стандард. Сите се дел од протоколот на Американецот Брајан Џонсон кој живее за да доживее барем 120 години

Во светот на бизарни случаи, Американецот Брајан Џонсон е на самиот врв. 46-годишниот милијардер е на насловните страници откако стана познат по споделувањето на неговата животна страст за хакирање на биолошкото стареење. Покрај тврдејќи дека троши 2 милиони долари секоја година за да остане млад, она што е изненадувачки е што се чини дека неговите екстремни потфати даваат резултати.

Научниците споделија дека неговата биолошка возраст е 18 години, што значи дека неговото тело сè уште функционира стабилно како телото на 18-годишник и проектираа дека ќе живее до 200-тата година. Времето ќе покаже дали методот на Џонсон функционира или не, но во меѓувреме, еве преглед за тоа како тој го прилагодува своето тело за да го запре стареењето.

Овој американски милионер биохакер вели дека животот му го раководи алгоритам: „Мојот ум повеќе не одлучува“. Тој стана вирален поради донациите со крвна плазма и терапијата со шок-бранови на пенисот, а својата филозофија ја спакувал во протокол познат како Blueprint, неговиот многу скап проект за долговечност.
Поддржан од тим од 30 научници, неговиот секојдневен живот е диктиран од мачен режим на вежбање и исхрана, следење и бројни третмани. Целокупниот ласерски третман на кожата што го направил ја намалил неговата возраст за 22 години, што е најголемо намалување на возраста во кој било дел од неговото тело.

Џонсон се буди секој ден во 04:30 часот. Ги јаде сите оброци пред 11 часот. Заспива во 20 и 30 часот.
Сите негови полици дома се обложени со растенија. Користи филтри за воздух за да се осигура дека неговата куќа нема токсични загадувачи кои се наоѓаат во изобилство во воздухот во Лос Анџелес. Два од трите оброци што ги јаде секој ден вклучуваат варена брокула, карфиол, печурки и лук.
Јаде и пудинг полн со чиа семе, макадамија и бобинки.
Го ограничува внесот на калории, не пие алкохол и не излегува навечер.
Неговата фитнес рутина вклучува мешавина од тренинзи со отпор и кардиоваскуларни вежби, кои се прилагодени да ја подобрат максималната количина на кислород што неговото тело може да го вдиши.

Ова ниво на дисциплина само по себе може да изгледа премногу за многумина од нас. Но, ова е само почеток. Џонсон открива и дека внесува повеќе од 100 суплементи дневно.
Го капе телото со LED светло.
Седи на електромагнетен уред со висок интензитет за да го зајакне карличното дно.
Носи бејзбол капа што ослободува црвено светло во неговиот скалп.
Зема примероци од столицата. Спие со мал млазен пакет закачен на неговиот пенис за да ја следи ноќната ерекција.
Според прегледот на неговата исхрана достапен на Blueprint, еве какви се неговите дневни оброци:

Супер зеленчук и пудинг со јаткасти плодови, и трет кој варира и се состои од зеленчук, јаткасти плодови, семки и бобинки. Секој од нив е методично изработен врз основа на научни докази за оптимална исхрана врз основа на златен стандард. Тие продолжуваат да се менуваат при воведувањето на нови докази.

Прв оброк: Супер зеленчук:
Црна леќа, 45 грама сува, ~150 грама сварена
Брокула (глава + дршка), 250 грама
Карфиол. 150 грама
Шитаке или маитаке печурки, 50 грама
Лук, 1 чешне (парче)
Корен од ѓумбир, 3 грама
Лајм, 1
Кумин, 1 лажица
Јаболков оцет, 1 лажица
Семе од коноп, 1 лажица
По подготовката, ставете 1 лажица Екстра девствено маслиново масло

(Сите органски)

Инструкции за подготовка на супер зеленчук
Измерете го зеленчукот. Во зовриена вода ставете ги брокулата, карфиолот, печурките (маитаке или шитаке), ѓумбирот и лукот. Се варат додека не омекнат (7-9 минути). Прифатливо е и приготвување на пареа.
Леќа: доведете ја водата до зовривање во средно големо тенџере. Додадете леќа. Намалете ја температурата на минимум и варете ја непокриена околу 20 минути до „ал денте“. Ставете во цедалка да се исцеди и исплакнете под ладна вода
Можете да изберете да ја изблендирате или не.
Во блендер со голема брзина изблендирајте 1 лажица сув кумин, 1 лажица јаболков оцет, 1 свежа лимета, варената црна леќа, процедениот варен зеленчук и измешајте додека не стане густа супа. Може да се послужи и неизблендирано.
Доколку го блендирате оброкот, ако е потребно, додадете малку од водата во која се варел зеленчукот за да ја разредите текстурата.
Одозгора наросете со семе од коноп.

Го зачинува оброкот со NuSalt (калиум хлорид).

За вкусот на оброкот Super Veggie вели: Храната што ја јадам ми е вкусна; еден од највозбудливите моменти во мојот ден. И моите тинејџери, мајка ми, татко ми и брат ми ја јадат истата храна секојдневно и тие исто така ја сакаат. Кога почнувате, понекогаш има период на адаптација и некои сакаат да си поиграат со рецептот и текстурата.

Втор оброк: Пудинг со јатки
50-100 мл млеко од орев од макадамија
3 лажици мелени ореви макадамија
2 лажички мелени ореви (обични)
2 лажици чиа семе
1 лажичка мелено ленено семе (смелено во брашно)
1/4 бразилски орев
6 грама какао
1 лажичка сончогледов лецитин
1/2 лажичка цејлонски цимет
1/2 чаша бобинки, боровинки/малини/јагоди (по ваш избор)
3 цреши
2 унци (околу 6 мл) сок од калинка

*На 13 мај 2024 година бразилскиот орев е отстранет од пудингот, бидејќи сега вклучува селен.

Инструкции за подготовка на пудингот

Направете млеко од јаткастите плодови до саканата конзистентност.
Додадете ореви, макадамија, мелено ленено семе, додадете какао, сончогледов лецитин, цимет.
Додадете 3 цреши, 1/2 чаша бобинки (зачувајте половина за прелив) и сок од калинка
Се меша 3 или 4 минути.
Истурете во сад. Додадете го остатокот од бобинки.
Типично, додадете 30-60 грама протеин од грашок

Ако сакате да можете да додадете една лажица засладувач Трехалоза или една лажица Манука мед.

Примери за третиот оброк

Салата од цвекло, бадем и аспарагус (шпаргли)
Цвекло 500 грама сварено
Аспарагус 300 грама варен
Сечкани бадеми 21 грам
Рукола 1 шолја
Кромид 1 голем
Балсамико 3 лажици
Дижон 3 лажици
Семе од синап 1 лажица

Инструкции за подготовка на салатата:
Цвеклото се вари во вода додека не сане доволно млеко за да се боцне со вилушка. Исцедете го и додека е уште топло, излупете го.

Додадете аспарагус во зовриена вода околу 4 минути. Може да биде пократко или подолго време на вриење во зависност од големината на стебленцата. Извадете го и ставете го во сад со ледена вода. Откако аспарагусот ќе се излади. Исцедете го и ставете го врз хартиена салфета за да се впие вишокот вода.

Во друга загреана тава, додадете го семето од синап на една минута. По една минута додајте исечкан кромид и една четвртина чаша вода. Додадете повеќе вода доколку е потребно.

Во помал сад додадете го балсамикот и дижонот и убаво измешајте.

Откако сѐ ќе се соедини оставете да се излади на собна температура. Цвеклото и аспарагусот исечкајте ги на мали парчиња со големина на залак. Додадете ја изладената смеса. Додадете ја сечканата рукола и лесно измешајте. Ставете ги исечканите бадеми.

Салата од портокал и анасон
1 портокал
¼ чаша рендан анасон
Гоџи бобинки 30 грама
Пекан 30 грама
Грејп домати 14 (слични на шери доматчиња)
Пролетна мешавина 3 чаши
Лист или никулци од рукола 1 шолја
Свежо нане ¼ чаша
Балсамико оцет од смокви 2 лажици
Инструкции за подготовка на салатата од портокал и анасон

Излупете го портокалот и поделете го на парченца. Изрендајте го анасонот на ренде. Додадете ги зеленилата, искинатите листови од нане, анасонот, малите доматчиња и сечкани пекан оревчиња и гоџи бобинки. Непосредно пред сервирање додадете прелив балсамико од смокви.

Полнет сладок компир
Сладок компир 300 грама варен
Наут 45 грама сварен
Грејп домати 12 (слични на шери доматчиња)
Авокадо ½
Ротквици 4
Кориандер ¼ чаша
Јалапено пиперка 1 голема
Лимети 2 цели
Лимон 1 цел
Чили во прав 1 кафена лажичка

Инструкции за подготовка на полнети слатки компири
Слаткиот компир печете го додека не омекне. Додека компирот се пече, во сад ставете наут. Додадете сок од половина лимон и чили во прав и оставете ги на страна да се маринираат.

На тавче, потпечете ги доматите додека не испукаат и добијат малку боја.
Во помал сад додадете го испасираното авокадо со сок од една лимета и половина лимон. Мешајте додека не стане кремаво.
Ротквиците и пиперката халапено ситно исечкајте ги.

Компирот излупете го или не, по желба. Прелијте ја смесата од леблебија врз слаткиот компир, потоа додадете печени домати и малку халапенос. Одозгора ставете мешавина од авокадо, сечкан свеж кориандер, ротквици и остатокот од пиперките халапено. Послужете со сечкана лимета од страна.