За кафето на гладно…

124

Кафето е омилен напиток ширум светот, а многу луѓе не можат да замислат да го започнат денот без него, а дилемите околу тоа дали е добро или не да се пие на гладно се едни од најпостојаните дилеми.

Покрај тоа што кофеинот „нè крева од мртвите“, докажано е дека овој магичен пијалак позитивно влијае и на нашето здравје. Пиењето три до четири шолји инстант кафе дневно го намалува ризикот од разни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и некои видови на рак.

Будењето со убаво, топло кафе е утрински ритуал кој го сакаат многумина ширум светот. Но, дали пиењето на тој напиток со кофеин веднаш по будењето навистина е најдобар избор за вашиот стомак, како и за вашиот мозок?

Ако сте навикнати да пиете кафе веднаш по будењето, на празен стомак, можеби би требало да размислите кога ќе го пиете омилениот пијалак за да избегнете можни стомачни тегоби, како и дополнителен стрес, пишува Aol.

Барем залче храна пред пиење кафе
Според Кристин Маниан, сертифициранa нутриционистka, консумирањето кафе може да го стимулира производството на стомачна киселина, што може да резултира со разни стомачни заболувања или дури и рефлукс на киселина, попознат како киселини. Исто така, кафето може да го стимулира производството на кортизол, хормонот на стрес во телото. Иако одредено ниво на кортизол е важно за регулирање на шеќерот во крвта, крвниот притисок и метаболизмот, прекумерните количини во подолг временски период може да доведат до проблеми како хипертензија, нерегулирано ниво на шеќер во крвта, па дури и губење на густината на коските.

Ова не е идеално, особено ако утрото е веќе стресно време за вас. Ранобудниците може да се чувствуваат опуштено во зори, но исто така може да откријат дека пиењето кафе пред појадок може да предизвика непријатност. Сепак, Маниан истакнува дека многу луѓе кои прво пијат кафе не доживуваат нервоза или гастроинтестинални симптоми, па затоа е важно да го слушате вашето тело.

Сепак, се препорачува да земете малку храна со вашето кафе, дури и ако не сте сосема подготвени за појадок. Ова помага да се неутрализира стомачната киселина произведена од кафето и да се подготви дигестивниот систем за внес на храна. Иако вкусот и мирисот на кафето можеби се она што ве мотивира да станете од кревет наутро, кафето може да биде и корисно за почеток на денот, без разлика дали сте јаделе нешто претходно. Се покажало дека кафето е поврзано со зголемена концентрација, а Маниан не забележала дека тоа се менува во зависност од тоа дали сте јаделе или не пред да го испиете кафето.

Што да се прави?
Сепак, најголемо влијание врз вашата енергија ќе има ако користите засладувач во вашето кафе, што може да доведе до ненадеен скок на нивото на шеќер во крвта, што подоцна може да се сруши и да ве остави со чувство на умор по првата шолја. Ако сакате сладок вкус, можете да побарате и кафе со природни ноти на вкус, како кафе со ноти од карамела, чоколадо или мед, што може да ја намали потребата од дополнителен засладувач. Дополнително, Маниан предлага доколку пиете кафе на празен стомак, да го правите тоа со мал оброк кој содржи влакна, протеини или здрави масти. Ова може да го направи засладувачот помалку штетен за вашето тело.

Ако сакате да постигнете оптимално здравје преку вашата рутина за утринско кафе, Маниан препорачува дека црното кафе е најпосакувана опција, но и дека алтернативите на млечни производи или млечни производи со малку маснотии се исто така добри. Што се однесува до засладувачите, медот или јаворовиот сируп ќе пружат повеќе придобивки од обичниот шеќер, со оглед на тоа што имаат антивоспалителни својства.

Без разлика на изборот, сите овие засладувачи предизвикуваат скокови на нивото на шеќер во крвта. Иако постојат алтернативни засладувачи како што е аспартамот, Маниан советува да ги избегнувате поради негативните влијанија врз здравјето. Конечно, Маниан советува дека пиењето кафе на празен стомак е индивидуална одлука, но би било паметно, ако е можно, да земете малку храна со првата шолја кафе. Најдобро е да пробате и да видите како се чувствувате.