Знаете ли зошто се вели: Ако не се промениш, ќе ти ја јадеме пченицата?

689

Ова е обично порака за некој кој живее погрешно, односно, на начин кој може да предизвика наскоро да се соочи со смртта, а оние околу него потоа, се знае, ја спремаат пченицата. Долго време пченицата беше само асоцијација за умирачки и за слави, во поново време е асоцијација и за нешто забрането, поради глутенот, а всушност, ако немате проблем со последново, таа е одлична за здравјето

Иако сега не е баш тренд да се јаде пченица зашто нели, во моментов исхраната без глутен е една од најпопуларните во светот, за оние кои немаат проблем со глутенот, пченицата е всушност, корисна и здрава.
За повеќето луѓе во нашите краишта пченицата е асоцијација за умирачки и евентуално, за слави. Кај нас мајка ми додека бевме помали, освен што ја ‘ртеше за да ни стави потоа зелени изданоци во сендвичите во салатата или во некое јадење, знаеше да ја направи и онака, како торта, мелена пченица, мелени ореви, мед, цимет, морско оревче. Приготвена на овој начин ја снемуваше за еден дден. Понекогаш, кога немаше времеја оставаше така сварена во тенџерето и не потсетуваше да си додадеме по желба во неа нешто за да ни биде повкусна и да ја јадеме.

Сега често си варам пченица и си ја јадам за појадок или за вечера. И сѐ помалку ми асоцира на погреби. Тоа е единственото место кадешто не ѝ го чувствувам вкусот дури ни кога е направена така како што најмногу ја сакам, мелена и со многу мелени ореви.

Патем, пченицата делува превентивно и кај одделни здравствени состојби, како што се опстипација, хемороиди и рак на дебелото црево, а ги регулира и крвниот притисок и триглицеридите.

Пченицата е зрно без кое е незамислив живот во голем дел од светот, околу четвртина од обработливото земјиште на планетата е посеано со ова зрно. За разлика од рафинираните зрна, целото зрно пченица е храна која може да го намали ризикот од дијабетес и срцеви заболувања. Варената пченица е богата со растителни протеини, витамини и минерали, богата е со витамини Б, важни за зајакнување на имунитетот. Луѓето чувствителни на глутен не треба да ја јадат.

Рафинирани и цели зрна
Рафинираните житарки, односно, житарките чии зрна се преработени, не се препорачуваат, бидејќи од нив со преработката се отстрануваат голем број на хранливи материи. Внесувањето интегрални житарки, пак, се препорачува како добра превенција против многу болести.

Помага во намалување на телесната тежина
Пченицата од цело зрно, и покрај нејзината калориска вредност, е одличен начин за контрола на телесната тежина. Во 100 грама пченица има 335 калории, 12 грама протеини, 61 грам јаглени хидрати, 1,9 грама шеќер, 11 грама влакна, 2 грама масти. Во една студија, жените кои конзумирале производи од цели зрна во текот на подолг временски период имале помала телесна тежина. Се верува дека варената пченица спречува појава на метаболички синдром, таложење на маснотии во пределот на стомакот.

Варената пченица го подобрува метаболизмот и придонесува за создавање на добар (ХДЛ) холестерол, го регулира нивото на триглицериди и крвниот притисок. Лекарите препорачуваат леб од цели зрна и друга храна богата со растителни влакна. Истражувањата покажаа дека рафинираните житарки не само што ја зголемуваат телесната тежина, туку и го зголемуваат ризикот од отпорност на инсулин.

Пченицата дава енергија, млада и мазна кожа
Зрното од пченица е богато со витамин Б, кој му дава енергија на телото. Целото жито содржи сложени јаглехидрати, кои обезбедуваат чувство на ситост и повеќе енергија во подолг временски период. На луѓето кои страдаат од недостаток на витамин Б им се советува почесто да консумираат цели зрна пченица. Има лековито дејство на кожата, косата и апетитот. Селенот, витаминот Е и цинкот во пченицата ја негуваат кожата и спречуваат појава на акни.

Високата содржина на влакна го одржува дигестивниот систем на оптимално ниво и на тој начин го регулира редовното отстранување на токсините од телото. Цинкот во пченицата ја зајакнува косата и ја штити од оштетување предизвикано од фактори на животната средина. Се смета дека витаминот Е, ниацинот и цинкот во интегралната пченица го намалуваат ризикот од макуларна дегенерација и катаракта.

Го намалува хроничното воспаление
Содржината на бетаин во пченицата може да спречи хронично воспаление кое предизвикува развој на ревматски заболувања. Варената пченица има антиинфламаторно дејство, го намалува ризикот од остеопороза, срцеви заболувања, пад на когнитивните способности и дијабетес тип 2. Се верува дека може да го спречи дејството на факторите кои придонесуваат за формирање на камења во жолчката. Целата пченица е богата со нерастворливи влакна, брзо се вари и го регулира лачењето на киселината, за која, според некои студии, се смета дека е главната причина за формирање на камења во жолчката.

Ги ублажува симптомите на постменопауза, го регулира варењето
Поголемиот внес на нерафинирани производи од пченица, богати со растителни влакна и протеини, може да ги регулира хормоните и да ги намали непријатните симптоми на постменопаузата. Се смета дека изртената пченица е одличен извор на антиоксиданти кои можат да помогнат во детоксикација на црниот дроб. Експертите ги советуваат сите кои имаат лошо варење да користат варена пченица еднаш неделно. Влакната од варената пченица помагаат при воспаление на дебелото црево и неправилна столица. Овие влакна содржат млечна киселина, која ослободува добри бактерии во дебелото црево и на тој начин го олеснува варењето.

Штити од проблеми со срцето
Целата пченица е богата со растителни лигнани, кои можат да не заштитат од срцеви заболувања. Дански магазин објави студија која покажа дека жените кои јадат цели зрна имаат значително повисоки нивоа на лигнани во крвта. Варената пченица е богата со диетални влакна, кои можат да го намалат крвниот притисок и на тој начин да го заштитат организмот од мозочен удар. Студијата објавена во British Medical Journal посочува дека луѓето кои не се чувствителни на глутен не треба да избегнуваат пченица.

Можен антиканцероген ефект
Пченицата може да има антиканцерогено дејство, некои студии тврдат дека околу 30 грама варена пченица дневно е доволно за да се намали ризикот од рак на дојка. Според некои студии, жените кои консумирале цели зрна во менопаузата го намалиле ризикот од рак на дојка за 41 отсто. Пченичните трици значително го намалуваат лачењето на жолчните киселини и бактериските ензими, за кои се верува дека го спречуваат ракот на дебелото црево. Според некои експерти, пченичните трици содржат лигнани, фитонутриенти кои можат да го инхибираат растот на клетките на ракот.

Влијае на расположението
Железото, фолната киселина, витамините Б и Е во пченицата влијаат на серотонинот и го зголемуваат нивото на енергија. На овој начин може да се ублажи депресијата, да се подобри расположението и општото здравје.

Како да се подготви пченица
Вечерта пред варењето, пченицата треба да се натопи во вода, кога ќе отстои, се процедува и се додава свежа вода. Гответе на тивок оган 35 до 40 минути. По готвењето, покријте и почекајте зрното да набабри. Може да се користи во солени и слатки варијанти со додавање на мед, ореви и цимет. Добро оди со чорби, салати, супи.