Виолетовата зелка го обновува црниот дроб, ги регулира шеќерот и притисокот, …

Фото: Unsplash
371

Дали знаевте дека црвената (или виолетова зелка) има многу повеќе витамини и минерали од белата?

Хипократ ги лекувал своите пациенти со зелка, па дури и во традиционалната народна медицина овој зеленчук имал значајно место.
На зелката ѝ се припишуваат многу лековити дејства и тоа не без причина.

А дали знаевте дека црвената или виолетова зелка има многу повеќе витамини и минерали од белата?

Црвената зелка е побогата со витамин Ц.

Ароматичната црвена зелка има помала содржина на каротин во споредба со белата, но има поголема содржина на витамин Ц. Исто така, црвената зелка содржи поголема количина на витамин Е. Зелката е исто така богата и со фосфор и калциум.

Зелката најдобро се користи сирова или во форма на сок, без разлика дали ја користите како лек или за детоксикација. Имено, со долгорочно готвење, зелката губи многу од своите вредни елементи и станува прилично несварлива.

Еве што сè може да направи црвената зелка:

Ја чисти крвта

Многу е богата со минерали, што придонесува за подобар метаболизам, пред сè, во прочистувањето на крвта. Затоа се смета за многу важна храна за детоксикација. Добро делува на работата на целиот организам.

Поради овие својства треба да ја има во исхраната на сите луѓе, здрави и болни, млади и стари.

Ефикасна е и при артроза, гастритис, колитис, замор, проблеми со акни, дерматоза, откажување на бубрезите, црн дроб и запек.

Го подобрува варењето

Познато е дека црвената зелка има одличен ефект врз варењето бидејќи му помага на телото да произведува жолч. Тоа значи дека спречува проблеми како што се лошо варење или запек. Сокот од зелка е исто така многу ефикасен во лекувањето на чир, особено пептичен улкус.

Ја смирува кашлицата

Сирупот од црвена зелка ја смирува кашлицата.

Го намалува нивото на холестерол и го чисти црниот дроб

Друга предност на црвената зелка е тоа што го намалува холестеролот и мокрачната киселина, благодарение на големата количина на сулфур што ја содржи. Таа количина е одговорна за нејзината карактеристична арома.

Поволно делува на желудникот

Три нецелосни чаши свеж сок од зелка дневно се најдобриот лек за чир на желудникот, но може да се пие и превентивно бидејќи благотворно делува на желудникот.

Лечи засипнатост

За да не останат без глас, многу пејачи пред да излезат на сцената пијат шолјичка несолена супа од зелка, во која се меша една жолчка од јајце.

Ги намалува знаците на стареење

Сокот од зелка содржи голема количина на антиоксиданти и витамини А, Ц и Е, кои ви помагаат да ја одржите вашата кожа хидрирана, мека, мазна и сјајна. Друга предност на консумирањето црвена зелка е тоа што го забрзува формирањето на колаген или блокови кои ги врзуваат кожата и ткивата во телото и го одржуваат здравјето на вашите мускули и кожа.

Им одговара и на дијабетичарите

Консумирањето на црвената верзија на овој зеленчук ќе ви помогне да го контролирате нивото на шеќер во крвта благодарение на неговиот природен инсулин. Содржи и малку калории и јаглехидрати, кои ќе ви го намалат гладот ​​и нема да ви ја зголемат тежината. Добра идеја е црвената зелка да се вклучи во форма на салата или цедени сокови, за да се избегне гладот.