Пијте чаша солена вода секое утро, резултатите ќе ве изненадат

242

Во Индија практиката да се пие солена вода секое утро е позната уште од многу одамна, а западниот свет ја отфрли идејата со претпоставката дека солта е штетна за човечкото тело. „Трикот“ е во тоа што во водата треба да додадете природна, чиста морска сол. Во овој случај, нејзиниот здрав ефект е загарантиран.

Научниците се согласуваат дека солената вода има исклучително благотворно дејство на човечкото тело, а се препорачува како лек за бројни заболувања. Toа се голтки na чиста детоксикација која му помага на телото да се регенерира. Во Индија практиката да се пие солена вода секое утро е позната уште од многу одамна, а западниот свет ја отфрли идејата со претпоставката дека солта е штетна за човечкото тело. „Трикот“ е во тоа што во водата треба да додадете природна, чиста морска сол. Во овој случај, нејзиниот здрав ефект е загарантиран.

Само некои од многуте придобивки од пиењето солена вода се балансирање на шеќерот во крвта, зајакнување на коските, регулирање на метаболизмот, зајакнување на имунитетот, зајакнување на хормоналната рамнотежа, корисен ефект врз проширените вени и многу други. Чаша солена вода има хранлива вредност бидејќи е богата со минерали кои телото брзо ги препознава и ги врзува за себе.

Позитивните јони на солта се врзуваат за негативните јони на молекулите на водата и обратно. Резултатот е нова структура која совршено се апсорбира од телото. Водата повеќе не е чиста вода, а солта не е само сол. Комбинацијата е мелем за вашето здравје. Сѐ што треба да направите е да земете чаша чиста млака вода и во неа да ставите една лажичка морска сол.

Солената вода како лек
Еве неколку причини зошто треба да го правите тоа:

Хидратација
Нутриционистот Мет Стоун истакнува дека ако пиете вода само за да го хидрирате телото, можете да претерате и телото да се преполни со течност. Наместо чиста вода, тој советува токму ваква вода – солена вода, еднаш дневно.

Солена вода за варењето
Ако имате проблеми со варењето, една чаша солена вода ќе им стави крај. Солената вода ги активира ензимите кои го забрзуваат дигестивниот тракт. Ако секое утро пиете ваква чаша здравје, многу брзо ќе забележите позитивни промени и регулирано варење.

Исчезнување на несоницата
Минералите од солта го смируваат нервниот систем. Затоа, доколку имате проблеми со несоница, оваа чаша ќе има благотворно дејство како лек за несоница. Ќе спиете подобро.

Детоксикација
Станува збор за чаша чија содржина има антибактериско дејство. Како што веќе споменавме, солената вода ги исфрла токсините од телото и се ослободува од вишокот бактерии кои му штетат на вашето тело.

Здравје на коските
Многу популарна е теоријата дека алкалните минерали на солта имаат корисен ефект врз проблемите со коските, особено кај оние кои имаат проблеми со остеопороза.

Има корисен ефект врз кожата
Ако сакате нежен сјај на чиста кожа, додадете сол во чаша вода и не двоумете се. Детоксикацијата е поврзана со овој ефект, вашата кожа ќе блесне.

Солена вода за низок притисок
Луѓето со низок крвен притисок мора да консумираат доволно количество вода и сол секој ден, бидејќи ја врзува водата и го зголемува волуменот на циркулирачката крв. Затоа, солената вода нека биде вашиот најдобар природен лек против низок крвен притисок.

Богат извор на минерали
Сите претходни точки се поврзани, меѓу другото, со информации за богатството на минералите во солта и нивната позитивна корелација со водата и нејзините корисни ефекти. Минералите се темел на исхраната и здравјето, затоа не двоумете се и пробајте го овој рецепт.