Сакате да ослабнете, ама не сакате да гладувате?

Фото: Unsplash
400

Ако се борите со килограмите и мислите дека не е можно да ги изгубите на брз и релативно безболен начин – се лажете! Волуметриската диета веќе некое време е хит во светот токму поради тоа што резултатите се постигнуваат за кратко време, а оброците се обилни, вкусни и пред сѐ, здрави.

Волуметриската диета веќе некое време е хит во светот токму поради тоа што резултатите се постигнуваат за кратко време, а оброците се обилни, вкусни и пред сѐ, здрави.

Оваа диетална програма е дизајнирана од д-р Барбара Ролс и за разлика од другите диети, кои се претежно рестриктивни и бараат многу жртви, оваа диета им овозможува на луѓето да најдат храна што можат да ја јадат без да се грижат за количината и во тој процес да ослабат.

Како што истакнуваат експертите, главната цел е да останете сити, а самата ситост е резултат на видот на храната и количината што ја јадете, а не на бројот на калории или протеини и јаглехидрати. Значи, поентата е да јадете храна која ќе ве засити без да внесувате многу калории.

Неверојатната работа во оваа диета е што можете да јадете повеќе отколку што сте навикнати, а сепак да изгубите тежина. Исто така, важно е да се нагласи дека видливи резултати се јавуваат по две недели, а најдобро од сѐ е што килограмите не се враќаат.

Правила на волуметриската исхрана

Секој ден треба да имате три оброци, две закуски и еден десерт. Оваа диета е многу богата со храна која природно содржи многу вода, како свеж зеленчук и овошје, па ќе ве засити без да внесувате многу калории.

Што се однесува до алкохолот, можете да го пиете повремено во мали количини, но треба да знаете дека алкохолот содржи многу калории, па бидете особено внимателни со него.

Каква храна можете да јадете?

Наместо да елиминирате одредени намирници или групи на намирници што треба да ги избегнувате, филозофијата на оваа диета повеќе се фокусира на тоа што треба да јадете. Храната е поделена во четири групи врз основа на калориската вредност, што помага при планирање на оброците и контрола на порциите.

Група 1: Овошје и зеленчук без скроб, млеко со малку маснотии и бистри зеленчукови супи (помалку од 0,6 калории по грам)

Група 2: Овошје и зеленчук со скроб, житарки, пченкарни снегулки, посно месо, мешунки и комбинирани оброци со малку маснотии (0,6-1,5 калории по грам)

Група 3: Месо, сирење, пица, помфрит, прелив за салата, леб, переци, сладолед и колачи (1,6-3,9 калории по грам)

Група 4: грицки, крекери, чипс, чоколадни бонбони, колачи, ореви, путер и масло (4-9 калории по грам)

Вашиот волуметриски диететски оброк треба да содржи главно храна од првата и втората категорија. Можете да уживате во помали количини на храна од трета категорија и многу ретко храна од четврта категорија.

Некои истражувања покажуваат дека колку повеќе се ограничуваме на одредена храна или група на храна, толку повеќе ја сакаме, што дефинитивно не е добар план кога сте на диета. Во овој поглед, волуметриската исхрана е вистинската работа за сите оние кои сакаат да ја контролираат својата тежина, но без преголеми ограничувања и гладување.

Кои се придобивките од волуметриската диета?

Помалку ограничувања

Диетата е помалку рестриктивна од другите популарни диети за слабеење. Една од придобивките на оваа диета е тоа што ниту една храна не се наоѓа на листата на „забранета храна“, што им дава слобода на луѓето да изберат храна и пијалаци богати со хранливи материи кои одговараат на нивниот генерален начин на исхрана.

Помага при слабеење

Оваа диета е специјално дизајнирана за слабеење. Се фокусира на храна која е нискокалорична, богата со вода и хранливи материи, што доведува до поголема ситост. Диетата исто така ја ограничува употребата на преработена храна и го поттикнува вежбањето, а со тоа го подобрува целокупното здравје.

Помага за чувството на ситост

Волуметриската диета е план за исхрана кој подразбира поголема консумација на нискокалорична храна со висока содржина на хранливи материи. Ова создава чувство на ситост и го намалува гладот ​​со стратешко јадење храна богата со вода и влакна, но нискокалорична.

Го подобрува квалитетот на исхраната

Оваа диета ја ограничува потрошувачката на преработена храна, што може да го подобри севкупниот квалитет на вашата исхрана. Покрај тоа, волуметриската диета може да ви помогне да го зголемите внесот на клучните хранливи материи со тоа што ќе ве охрабри да јадете здрава храна која е нискокалорична, но богата со влакна, витамини и минерали.

Кои се недостатоците на оваа диета?

Волуметриската диета одзема многу време и затоа не е практична за многу луѓе. Оваа диета е долгорочна затоа што треба да ги разберете групите на храна и нивната точна енергетска вредност. Доколку сакате да ја следите оваа диета, се препорачува да се консултирате со нутриционист за да постигнете најдобри резултати.

Исто така, оваа диета ја ограничува потрошувачката на хранлива, но висококалорична храна како што се цели јајца, авокадо, јаткасти плодови, органски путер и масла. Од друга страна, дозволена е преработена, нискокалорична храна, како прелив за салати без маснотии и диетален сладолед поради нивната ниска калорична вредност.

Волуметриската диета ја „вреднува“ храната врз основа на бројот на калории, што можеби не им одговара на некои луѓе, особено на оние кои страдаат од хормонална нерамнотежа или имаат некакво воспаление, велат експертите.

Конечно, важно е да знаете дека никогаш не треба да практикувате диета која бара од вас да гладувате или на друг начин да му наштетите на вашето здравје. Пред да се обидете да изгубите тежина и да воведете диета во вашата исхрана, консултирајте се со лекар кој може да ви помогне да составите урамнотежена диета и програма за вежбање.