Спанаќ без лимон не бидува

Фото: Unsplash
122

Ако мислевте дека оваа комбинација е добра само заради вкусот – грешка сте. Комбинацијата на спанаќ и лимон е едноставен начин да извлечете максимум од спанаќот богат со железо.

Сите состојки на лимонот се корисни за нашето тело, ги зајакнуваат коските и сврзното ткиво, штитат од инфекција и ја намалуваат склоноста за пукање на капиларите. Лимонот е особено важен за заштита на непцата, но и нашите клетки од стареење. Заради сите витамини Б, тој е исклучително важен за зачувување на работата на нервниот систем.

Ние исто така го користиме ова одлично овошје по консумирањето месо за да ја ублажиме киселоста во внатрешните органи. Одличен е во борбата против васкуларните заболувања како што се проширени вени, хемороиди, висок крвен притисок, помага во борбата против настинка и ангина, лишаи, брадавици, мачнини и главоболки,…

Но, дали знаевте зошто се консумира во комбинација со спанаќ? Ако мислевте дека тоа е поради вкусот – грешка сте. Имено, лимонот ја подобрува асимилацијата на железото од спанаќот.
Ако одеднаш се качувате по скалите со голема тешкотија и тешко дишете, лесно е можно да ви недостасува железо. Недостатокот на овој минерал се манифестира и со вртоглавица, главоболка, неправилно чукање на срцето, бледа кожа, а сето тоа се случува особено кај жените.

Една од неговите најважни задачи е да помогне во транспортот на кислород низ целото тело. Железото е потребно за синтеза на хемоглобинот, супстанција во црвените крвни клетки што го носи кислородот од белите дробови низ телото и за елиминација на јаглерод диоксид од телото. Ако го нема доволно во организмот, не е во состојба да произведе доволно здрави црвени крвни клетки (еритроцити) кои носат кислород, а без доволно кислород во телото, лицето е заморно. Недостатокот на еритроцити се нарекува анемија.

Постојаниот замор и исцрпеност можат да влијаат на голем број витални функции: од функцијата на мозокот до способноста на имунолошкиот систем да се бори против инфекции. Кај бремените жени, недостатокот на железо, исто така, го зголемува ризикот од предвремено породување и ниска родилна тежина.

Железото има и други важни задачи, како што е и одржување на здрави клетки на кожата, косата и ноктите.

Одредени состојби бараат повисоки дози на железо, а оваа комбинација е многу едноставен начин да извлечете максимум од спанаќот богат со железо.