Чудесен народен лек за генералка на крвните садови и цревата

Фото: Unsplash
862

Ова е навистина прекрасен народен лек! Одличен е за меморија и концентрација (особено за постарите), го намалува крвниот притисок, лекува артериосклероза и запек.

Чистењето на телото треба да се врши најмалку еднаш на секои шест месеци, односно, двапати годишно, бидејќи насобраните токсини можат да доведат до разни болести.

Чести настинки, инфекции, замор, поспаност, деконцентрација – сето тоа е доказ за присуство на токсини во телото и други штетни материи.

Еве еден ефикасен природен лек на руската народна медицина базиран на кефир и брашно од хељда.

 

Многумина од вас знаат дека кефирот е „еликсир на младоста и здравјето“, а брашното од хељда има исклучителни лековити својства: го зајакнува телото, ги подмладува крвните садови, го ублажува заморот, ја зголемува циркулацијата во рацете и нозете, го поттикнува лачењето на урината.

Одличен е за меморија и концентрација (особено за постарите).

Го намалува крвниот притисок, лекува артериосклероза и запек.

Во комбинација со кефир, го намалува нивото на шеќер во крвта, ги чисти цревата и крвните садови, го нормализира метаболизмот и функцијата на панкреасот, го зголемува нивото на хемоглобин во крвта.

Ова е навистина прекрасен народен лек!

 

Рецепт за чистење на крвните садови и цревата

Состојки:

1 лажица брашно од хељда

180 мл кефир

по желба малку мед

 

 Приготвување:

 

Прелијте една лажица брашно од хељда со кефирот и добро измешајте.

Направете го тоа навечер и оставете го во фрижидер.

Наутро промешајте уште еднаш и изедете го.

Најдобро е да ја земате оваа смеса наместо појадок.

По желба засладете со малку мед.

Потоа не јадете ништо 3 часа.

 

Курата за чистење треба да трае 14 дена.