Антибиотик за сиромашни: Мајчината душица во минатото се користела против чума и за парфеми

Фото: Pexels
293

Мајчината душица делува против разни бактерии, вируси и габи, ја поттикнува циркулацијата на крвта во кожата и лечи депресија и алкохолизам. Од неа се подготвува чај, сируп, тинктура, масло, ракија…

Старите Египќани ја користеле мајчината душица како состојка во мешавините за балсамирање и за

правење парфеми и лосиони, а за Грците таа била многу важен зачин што се користел за

зачинување на сирења, чадено месо или пијалаци.

Грчкиот фармаколог и ботаничар Дискоридес дури ги започнал своите записи за лековитите

растенија со реченицата „Сите ја знаат мајчина душица“ (англ. Everyone knows thyme), што зборува

за нејзината употреба за лекување на разни болести во тој период, но и пред тоа.

За употребата на мајчина душица во лекувањето пишувал и Плиниј, од чии записи е видливо дека

ова растение се користело како состојка во теријакот, лек за сите болести кој се подготвувал со

околку 60-70 состојки од различни лековити билки кои се мешаат со мед. Теријак се подготвувал во

форма на каша и се користел за лекување во стариот и средниот век.

Старите Римјани го користеле за да ги избркаат змиите, скорпиите и другите опасни и отровни

животни, верувајќи дека тоа ѝ успева токму поради ароматичниот мирис. Покрај тоа, Римјаните

додавале мајчина душица во резервите на жито како конзерванс за да не се расипува.

Мајчината душица исто така била состојка на т.н оцет на четворицата лопови, кој и денес се

продава во Прованса како антисептик. Во средниот век, оваа подготовка на оцет со билки (мајчина

душица, жалфија, лаванда и рузмарин) со додавање на лук се користела за лекување на чумата.

Лековитите својства на мајчината душица

Важноста на мајчината душица во традиционалната медицина на старите народи, како и денес, во

голема мера се покажува со фактот што често се нарекува антибиотик на сиромашните.

Позитивните ефекти на мајчина душица се познати уште одамна. Растението и неговите состојки

имаат изразено антибактериско дејство, делуваат спазмолитички и ги ублажуваат и опуштаат

грчевите. Во вид на тинктури, сокови и чаеви, често го среќаваме во комбинација со други

лековити билки, каде што се користи за ублажување на сите видови кашлица, од оние

тврдокорните до сувите и иритирачки.


Се користи за лекување на болести на горниот респираторен тракт, голема кашлица, астма и

бронхитис и за инхалација. Се верува дека кај овие болести мајчината душица игра улога во

смирување на кашлицата и олеснување на искашлувањето, како и спречување на понатамошно

ширење на воспалението.

Препаратите од мајчина душица често се користат за лекување на дигестивни и цревни проблеми и

дијареа бидејќи нивното консумирање го инхибира растот и развојот на штетните бактерии и ги

ублажува грчевите. Општо земено, познато е дека чајот од мајчина душица ги ублажува грчевите

во стомакот и ја подобрува функцијата на цревата и желудникот.

Чајот од мајчина душица се препорачува и за нередовна менструација, а во форма на купка или

облог може да се користи за лекување на кожни болести.

Се верува дека мајчината душица помага и при депресија, а народната медицина дури го

препорачува ова растение во лекувањето на алкохолизмот.

Го смирува нервниот систем

Употребата на етерично масло од мајчина душица во лекувањето на разни болести може да биде

перорална и локална. Етеричното масло од мајчина душица најчесто се користи локално во

препарати за ублажување на главоболки, воспалени нерви, ишијас и ревматизам.

Исто така, нејзиниот мирис го смирува нервниот систем, па често се користи како психотерапевтско

средство, а поради благотворното и антибактериско дејство и активните и миризливи компоненти,

позната е и нејзината употреба во парфемската индустрија, козметичката индустрија и

ароматерапијата.


Покрај тоа, етеричното масло од мајчина душица се користи во прехранбената индустрија како

состојка во вкусовите на храната или како кулинарски зачин во јадењата.

Но, со конзумирањето на препарати од мајчина душица треба да внимаваат луѓето со слаб стомак и

оние со проблеми со црниот дроб. Иако не постојат научни сознанија за негативното дејство на

мајчината душица врз трудниците и доилките, сепак тие треба да бидат внимателни и да не

користат често препарати од мајчина душица.

Исто така, не се препорачува употреба на облози од мајчина душица при повреди и воспаленија на

кожата, како и за луѓе кои имаат проблеми со срцето или висок крвен притисок. Прекумерната

употреба на препарати од мајчина душица, особено нејзиното есенцијално масло, може да

предизвика алергиски реакции.