Голема студија следела 60 илјади луѓе во текот на 9 години: Оние кои го јаделе ова имале помалку рак и деменција (ВИДЕО)

Фото: Unsplash
316

во Велика Британија е направено големо истражување на 60.000 луѓе кои биле следени девет години. Истражувањето открило дека консумирањето на медитеранската исхрана е поврзано со 55 отсто помал ризик од деменција и зголемување на когнитивните функции

Д-р Тим Тиутан е познат американски лекар, онколог кој често советува како да живеете што подолго и здраво.

Така во најновото видео тој вели:

Ова е храна која се бори против деменција и рак. Имено, во Велика Британија е направено големо истражување на 60.000 луѓе кои биле следени девет години. Истражувањето открило дека консумирањето на медитеранската исхрана е поврзано со 55 отсто помал ризик од деменција и зголемување на когнитивните функции, вели д-р Тим и продолжува да објаснува.

Медитеранската исхрана го намалува ризикот од деменција, рак, срцеви заболувања и други хронични заболувања. Една од студиите споменати овде ја истакна важноста на јаткастите плодови (кои исто така имаат придобивки за превенција од рак) и маслиновото масло во исхраната, што доведува до когнитивни придобивки.

Оваа диета вклучува:

Зеленчук

Цели зрна

Мешунки

Јаткасти плодови и семиња

Масти здрави за срцето

Риба

Живина

Помали порции црвено месо

Избегнувајте:

Преработена храна (паштета, салама, чипс, виршли, месни појадоци…)

Шеќер

Брза храна

Премногу бел леб и колачи

Слатки

Млечни чоколади