Храна богата со витамин Б12: Можете лесно да ги вклучите овие 8 намирници во вашата исхрана за кардиоваскуларниот и нервниот систем

Фото: Pexels
815

Иако е неопходен за различни телесни функции, човечкото тело не произведува сам витамин Б12.
Затоа, клучно е да се внесува доволна количина од овој витамин преку храна или суплементи.

Храната богата со витамин Б12 е лесно достапна во повеќето продавници за храна. Од разни месни производи до риба и млеко – оваа хранлива состојка многу лесно се вклопува во вашиот план за исхрана.

Витамин Б12 – зошто е добар?
Витаминот Б12, познат и како кобаламин, игра клучна улога во одржувањето на здрав нервен систем, го поддржува формирањето на црвените крвни зрнца и помага во синтезата на ДНК.

Иако е неопходен за различни телесни функции, човечкото тело не произведува сам витамин Б12.
Затоа, клучно е да се внесува доволна количина од овој витамин преку храна или суплементи.

Храна богата со витамин Б12
Ова се осумте намирници кои се богати со витамин Б12, а со кои ќе ги задоволите вашите нутритивни потреби.

Школки
Школките како што се на пример, остригите, се одличен извор на витамин Б12. Тие обезбедуваат високи концентрации на оваа суштинска хранлива материја и лесно може да се вградат во различни јадења, вклучувајќи супи, рижото и салати од морска храна.

Црн дроб
Органското месо, особено црниот дроб, е богато со витамин Б12. Говедскиот и пилешкиот црн дроб се одличен избор за оние кои сакаат да го зголемат внесот на Б12. Сепак, важно е да се консумира црниот дроб во умерени количини поради неговата висока содржина на холестерол.

Риба
Кога станува збор за храна богата со витамин Б12, рибата е незаменлива. Масните риби како лососот, пастрмката, туната и сардините не се само храна богата со витамин Б6 и Б12, туку содржат и омега-3 масни киселини, кои го поттикнуваат здравјето на срцето.

Збогатени намирници
Во последниве години, многу намирници се збогатени со витамин Б12, особено оние растителна основа. Тие може да вклучуваат житарки за појадок, растителни млека (млеко од соја, бадем или овес) и прехранбен квасец. Проверката на етикетите на намирниците може да ви помогне да ги идентификувате производите збогатени со Б12.

Црвено месо
Црвеното месо, како говедско и јагнешко месо, се сигурен извор на витамин Б12. Јадењето на посни делови и нивно вклучување во балансирани оброци обезбедува основни хранливи материи без вишок заситени масти.

Јајца
Јајцата, особено жолчката, содржат витамин Б12. Тие се разновидни и можат да се подготват на различни начини, вклучувајќи варени јајца или омлет.

Млечни производи
Млечните производи, вклучувајќи ги млекото, сирењето и јогуртот, се добри извори на витамин Б12.

Одлучете се за видови со малку маснотии или без маснотии за да обезбедите поздрава севкупна исхрана.

Живина
Пилешкото и мисиркиното месо се одлични извори на витамин Б12. Јадењата од живина на скара или печени не се само вкусни, туку и хранливи.