Хумус со цвекло како лек за црниот дроб

2.360

Цвеклото е познато по своите лековити својства и можете да го консумирате на различни начини, но овој рецепт за хумус од цвекло навистина ќе го препороди вашиот црн дроб.

Ако сте љубител на цвекло овој намаз од цвекло ќе биде само уште еден начин на кој ќе можете да добиете и вкусен и здрав оброк, но и лек за вашиот црн дроб.

Цвеклото е преполно со нутритивни својства, влакна, антиоксиданти и супстанции кои го поддржуваат здравјето на црниот дроб, а познато е и по тоа што го подобрува процесот на детоксикација.

Состојки:

2 цвекла со средна големина или 3 помали
1 конзерва наут
Сок од ½ лимон
5 чешниња лук

ким по вкус
½ лажичка сол
¼ шолја маслиново масло
¼ шолја вода

Приготвување:

Цвеклата можете да ги испечете во рерна или да ги сварите. Вкусот е подобар кога се испечени, но одлучете се за варијантата која вам повеќе ви одговара. Во секој случај треба да омекнат.

Потоа ставете ги цвеклата исечени на поголеми делови во блендер заедно со останатите состојки, измешајте и толку.

Одозгора можете да додадете јаткасти плодови по вкус, но и не мора.