И бананите треба да се консумираат умерено, а практично сѐ зависи од тоа како живеете

Фото: Pixabay
311

Не постои универзален број на банани што секој треба да ги јаде дневно; тоа зависи од индивидуалните потреби и начинот на живот. Сепак, се препорачува да се ограничите на една до две банани дневно, а притоа да се обезбеди разновидна исхрана која вклучува и други хранливи намирници.

Бананите се популарно овошје ширум светот, а има неколку причини зошто се толку популарни. Прво, бананите се исклучително вкусни и даваат освежителен, сладок вкус што многу луѓе го сакаат. Покрај тоа, тие се богати со различни хранливи материи како што се калиум, витамин Ц, влакна и други витамини и минерали. Калиумот во бананите помага во одржување на здрав крвен притисок и мускулна функција, додека влакната го поддржуваат дигестивниот систем.

Бананите се практични за консумирање бидејќи се природно спакувани во нивната заштитна обвивка и лесно се носат со вас како здрава ужина. Меѓутоа, често се поставува прашањето: Дали бананите всушност се добри за нас или треба да ги избегнуваме?

За некои бананите се совршена ужина, богата со хранливи материи, додека други се плашат од прекумерно внесување поради можноста за зголемување на телесната тежина и други проблеми. Но, вистината е дека бананите се исклучително здрави и нудат многу хранливи материи како што се магнезиум, калциум, калиум, витамин Ц и витамин Б6, заедно со висока содржина на влакна.

Колку можеме да јадеме на ден?
Во 100 грама банана има приближно 89 калории, со 22,8 грама јаглени хидрати, 2,6 грама влакна, 5,4 грама скроб, 12,2 грама шеќер, 1,1 грам протеини и различни количини на витамини и минерали како витамин Ц, калциум, магнезиум и калиум. Иако јаглехидратите се главен извор на енергија во бананите, тие сами по себе не се доволен оброк, па најчесто се консумираат како ужина.

Се препорачува да се комбинираат бананите со протеини и здрави масти, како јаткасти плодови или путер од кикиритки. Иако бананите генерално не претставуваат ризик за зголемување на телесната тежина, како и со секоја друга храна, важно е да ги консумирате умерено, особено ако не сте физички активни.
Не постои универзален број на банани што секој треба да ги јаде дневно; тоа зависи од индивидуалните потреби и начинот на живот. Сепак, се препорачува да се ограничите на една до две банани дневно, а притоа да се обезбеди разновидна исхрана која вклучува и други хранливи намирници. Важно е да оставите доволно време помеѓу оброците за да уживате во разновидна исхрана. Доколку повремено се надминува препорачаната количина, не е проблем, но треба да се внимава тоа да не стане навика.