Кофеинот и жештините: Комбинација за дехидрација и нарушување на спиењето, ама и за енергија и концентрација

Фото: Pexels
344

Ако се прашувате дали можете да консумирате кофеин во текот на летото, одговорот е многу едноставен – да. Сепак, пиењето кафе или кој било пијалак со кофеин во лето има свои добри и лоши страни, а сѐ зависи од вас и од тоа како го дозирате.

За време на екстремните жештини, нашето тело копнее за течноста што ја губиме со потење, но понекогаш избираме пијалаци кои можат да ни нанесат повеќе штета отколку корист.

Популарни избори вклучуваат кафе, чај, енергетски и газирани пијалаци кои содржат кофеин. Иако кофеинот е омилен стимуланс на многу луѓе, важно е да се разбере како тој влијае на нашето тело во текот на топлите летни месеци.

Дознајте подолу дали кофеинот и жештините одат едно со друго.

Кофеин и жештини – придобивки
Ако се прашувате дали можете да консумирате кофеин во текот на летото, одговорот е многу едноставен – да.

Сепак, пиењето кафе или кој било пијалак со кофеин во лето има свои добри и лоши страни, а сѐ зависи од вас и од тоа како го дозирате.
Иако многумина тврдат дека треба да избегнувате кофеин во лето, оваа супстанца нуди и одредени придобивки како што се:

зголемена будност и повеќе енергија – кофеинот е добро познат по неговата способност да ја зголеми менталната будност и да го намали заморот; за време на летните горештини, кога летаргијата и исцрпеноста можат да влијаат врз нашите тела, умерена доза на кофеин може да го обезбеди многу потребниот поттик за вклучување во секојдневни активности и авантури на отворено
подобрени физички перформанси – за оние кои се вклучени во летни спортови и активности на отворено, се покажа дека кофеинот ги подобрува физичките перформанси; со стимулирање на нервниот систем и ослободување на адреналин, кофеинот може да ја зголеми издржливоста, силата и севкупната способност за вежбање
забрзување на метаболизмот – кофеинот има термогени својства, што значи дека може да ја зголеми стапката на метаболизам во телото; во текот на летото, ова може да помогне поефикасно да согорувате калории, што е важно за секој кој сака да изгуби тежина или да ја одржи постоечката телесна тежина.

Кофеин и жештини – недостатоци

Сепак, консумацијата на кофеин во лето може да доведе до следниве состојби:

дехидрација – еден од најзначајните проблеми со консумацијата на кофеин во текот на летото е неговото диуретично дејство; кофеинот може да доведе до зголемено производство на урина и на тој начин потенцијално да придонесе за дехидрација, особено во топло време кога загубата на течност преку потење е веќе висока; за секоја шолја кафе, чај или пијалак со кофеин што ви треба, можеби ќе треба да пиете дополнителна шолја вода за да го компензирате диуретичниот ефект
нарушувања на спиењето – кофеинот може негативно да влијае на сонот, особено ако се консумира подоцна во текот на денот; во лето, кога деновите се подолги и температурите можат да го спречат добриот сон, од клучно значење е да се грижите за внесот на кофеин и да го избегнувате неколку часа пред спиење за да обезбедите добар ноќен одмор.
зголемен пулс и зголемен крвен притисок – кофеинот може да доведе до привремено зголемување на отчукувањата на срцето и крвниот притисок, што може да биде ризик за луѓе со одредени медицински состојби; при високи температури, кога кардиоваскуларниот систем веќе работи понапорно за да ја регулира температурата на телото, треба да се пристапи со претпазливост кон прекумерната консумација на кофеин.

Алтернативи за кофеински пијалаци во лето
Како што споменавме претходно, диуретичниот ефект на кофеинот може да ја влоши дехидрацијата во текот на летото. Бидејќи одржувањето на соодветна хидратација е клучно за целокупното здравје, неопходно е да се најде рамнотежа кога се консумираат пијалаци со кофеин. Одлучете се за вода или алтернативи за хидратација, како што се билни чаеви, кокосова вода или вода со додадено овошје и зеленчук за да одржите соодветно ниво на хидратација.

Што ако сепак не можете да живеете без кофеин?
Ако не сакате целосно да го исфрлите кофеинот од вашата летна исхрана (а и не морате), ограничете го внесот. Уживајте во омилените пијалаци со кофеин, но избегнувајте прекумерна консумација, особено во екстремно топлите денови.

Исто така, консумирајте кофеин порано во текот на денот за да избегнете нарушувања на спиењето.

Друг начин е секогаш да ги комбинирате пијалаците со кофеин со вода за да го намалите диуретичниот ефект и да одржите соодветно ниво на хидратација.

Кофеинот може да биде корисен и пријатен дел од нашата летна рутина бидејќи само тој обезбедува зголемена будност и ефикасност за време на активностите на отворено. Сепак, важно е да се имаат на ум неговите потенцијални недостатоци, особено кога станува збор за дехидрација и нарушување на спиењето. Со усвојување одговорни навики за консумирање кофеин и балансирање со соодветна хидратација, можете да го искористите максимумот од летото додека се грижите за вашето тело и општата благосостојба.