Куркума и мед како лек: Моќен природен антибиотик! Рецепт кој го зајакнува имунитетот, лечи настинки и болки во грлото, а не им штети на цревата

Фото: Freepik
949

Куркумата и медот како природен антибиотик не ја оштетуваат цревната флора. Напротив, придонесуваат за подобро функционирање на цревата, а нивното консумирање ја зголемува активноста на корисната флора во цревата. Го стимулираат одбранбениот механизам, го зајакнуваат имунитетот и штитат од болести, а можат да бидат и корисни сојузници во лекувањето на респираторните инфекции.

Куркумата и медот како лек во комбинација претставуваат моќен природен антибиотик, веќе толку добро познат што го добил и својот прекар – „златен мед“. Куркумата како зачин е многу вредна за организмот. Има антиинфламаторни, антиоксидантни и имуностимулирачки својства и се користи како дел од превенцијата од рак. Медот е познат како природен засладувач, но и како храна која го зајакнува имунитетот.

Куркума и мед – рецепт
Куркумата и медот како природен антибиотик не ја оштетуваат цревната флора. Напротив, придонесуваат за подобро функционирање на цревата, а нивното консумирање ја зголемува активноста на корисната флора во цревата. Го стимулираат одбранбениот механизам, го зајакнуваат имунитетот и штитат од болести, а можат да бидат и корисни сојузници во лекувањето на респираторните инфекции.

Најдобро од сè, овој антибиотик е многу лесен за подготовка. Освен тоа, има добар вкус.

Состојки:
една лажица куркума
100 гр мед.
Приготвување:
Измешајте куркума и мед користејќи дрвена лажица бидејќи медот не реагира добро со метална лажица.
Добиената смеса чувајте ја во стаклен сад.
Мешавината од куркума и мед можете да ја користите за да спречите настинка, но и за ублажување и лекување на симптомите. Смесата можете да ја измешате и во млеко или чај.

Мед и куркума – како да се користи?
Ако настинката веќе започнала, користете златен мед:

првиот ден – пола лажичка секој час
вториот ден, пола лажичка на секои два часа
третиот ден – половина кафена лажичка 3-4 пати на ден.

Доколку страдате од хемофилија, хипертензија или дијабетес, неопходна е претходна консултација со лекар бидејќи куркумата може да го намали нивото на шеќер во крвта и да ја разреди крвта. Посебна претпазливост се препорачува за луѓето кои страдаат од заболување на жолчното кесе бидејќи куркумата предизвикува контракција на мускулите на жолчното кесе.

Куркума и мед за грло
Куркумата и медот за грло и бели дробови се светиот грал на исцелувањето. Тие се одличен избор за луѓе кои пред период на настинка или болки во грлото биле изложени на поагресивен третман со антибиотици. Антибиотиците се ефикасни, но потребно е да се намали нивната употреба за организмот да не стане отпорен на нивното дејство.

Мед и куркума за слабеење
Медот се состои од ензими и антиоксиданти кои му помагаат на нашиот дигестивен тракт и природно го обновуваат телото. Го спречува таложењето на вишокот маснотии во телото и ги намалува вишокот масни наслаги, особено ако се комбинира со куркума.

Куркума, мед и ѓумбир
Ѓумбирот одамна е познат по своето антибиотско дејство. Помага во борбата против инфекции, воспаленија, мачнини, ја подобрува циркулацијата и процесите на детоксикација во телото. Куркумата има слично дејство како ѓумбирот, а медот помага во лекувањето на околу 100 болести.

Овој препарат може да биде од голема корист како потпора во лекувањето кое понекогаш, во однос на класичната медикаментозна терапија, е многу неопходно за сите нас.

Состојки:
половина чаша мед
4 лажички ѓумбир
2 лажички куркума
1 лимон.

Приготвување:
Сите наведени состојки измешајте ги во сад. Потоа пробајте и по потреба додадете уште малку ѓумбир или куркума.
Смесата истурете ја во тегла, затворете ја и чувајте ја во фрижидер.
По потреба, додадете две супени лажици во вашиот омилен чај или измешајте со топла вода. Освен што имаат добар вкус, куркумата, медот и лимонот со додаток на ѓумбир ќе помогнат во ублажување на респираторните инфекции и зајакнување на имунитетот.

Куркума и маслиново масло
Куркума, маслиново масло и црн пипер – оваа комбинација се препорачува за најтешки заболувања.

Состојки:
1/4 лажичка куркума
половина лажичка маслиново масло
прстофат црн пипер.
Приготвување:
Измешајте ги сите состојки.
Смесата можете да ја консумирате сама или да ја користите како додаток во оброците. Се препорачува секојдневно консумирање.