Мед и млеко: Комбинација што ги подобрува здравјето и сонот

Фото: Pexels
90

Комбинацијата на млеко и мед може да има повеќе здравствени придобивки, како што се подобрување на здравјето на коските и варењето, а најпозната е како комбинација која поттикнува добар сон

Млекото со мед е омилено кога се во прашање слатки, топли и пријатни напитоци со кои можеме да го завршиме денот.

Овој напиток не само што е многу смирувачки, туку и една чаша млеко и мед пред спиење има огромни придобивки.

Од подобрување на варењето до подобар сон, млекото со мед е здрав пијалок што треба да го пробате.

Сепак, иако придобивките од медот и млекото можат да бидат многубројни, мора да имаме на ум и неколку несакани ефекти.

Како да измешате млеко со мед
Мешањето млеко со мед е вообичаена и вкусна комбинација.

„Медот и млекото се хранливи и даваат голем број здравствени придобивки кога се консумираат заедно“, објаснува диететичарот Кејал Шах.

Придобивките од консумирањето млеко со мед

  1. Комбинација богата со хранливи материи

Млекото е добар извор на калциум, протеини, витамини (како што се Б12 и Д) и минерали (како фосфор).

Медот е богат со антиоксиданти и содржи есенцијални хранливи материи како што се витамини и минерали.

Кога се комбинираат, тие создаваат пијалак полн со хранливи материи кој може да помогне во поддршката на целокупното здравје и благосостојба.

  1. Ги зајакнува имунитетот и варењето

И млекото и медот имаат својства кои го зајакнуваат имунитетот.

Медот има антибактериски и антивирусни својства, додека млекото содржи имуноглобулини и други соединенија кои го зајакнуваат имунитетот.

Кога ги конзумираме заедно, може да ни помогне да го зајакнеме имунолошкиот систем и да не заштити од болести.

Медот е познат по неговите дигестивни придобивки, бидејќи може да помогне во смирување и лекување на дигестивниот систем. Млекото е исто така лесно сварливо за многумина.

Кога се консумираат заедно, тие можат да помогнат во варењето и да ги ублажат гастроинтестиналните непријатности.

Студијата, објавена во Frontiers in Nutrition, наведува дека медот има пребиотични својства кои ги обновуваат цревните микроби, што ги прави поздрави.

  1. Поттикнува подобар сон

Топлото млеко со мед често е домашен лек за подобар сон.

Млекото содржи триптофан, аминокиселина која може да помогне во поттикнувањето на спиењето, додека медот помага да се регулира ослободувањето на мелатонин, хормон кој игра улога во циклусите на спиење и будење.

Пиењето на оваа комбинација пред спиење може да ни помогне да се опуштиме и полесно да заспиеме.

Мешањето млеко со мед може да помогне и за здравјето на срцето.

Студијата, објавена во Clinical Nutrition ESPEN, покажа дека консумирањето млеко со мед, два пати на ден, во период од три дена, помага да се подобри квалитетот на сонот.

  1. Го поддржува здравјето на коските

Млекото е добар извор на калциум, кој е неопходен за одржување силни и здрави коски.

Медот содржи минерали како што се магнезиум и фосфор, кои исто така играат улога во здравјето на коските.

Редовното консумирање млеко со мед може да помогне во одржување на густината на коските и спречување на остеопороза.

Студијата, објавена во Evidence Based Complementary and Alternate Medicine, наведува дека медот ги штити коските бидејќи е антиинфламаторен.

Студијата, објавена во Nutrients, сугерира дека консумирањето млеко помага да се изгради минерална густина на коските.
Сè на сè, мешањето млеко со мед може да биде здрава и хранлива комбинација која нуди голем број здравствени придобивки за телото.

Негативни ефекти од мешање млеко со мед

Иако мешањето млеко со мед може да има различни здравствени придобивки, има некои недостатоци кои треба да се земат предвид:

1. Зголемување на телесната тежина

И млекото и медот имаат релативно висока содржина на калории и шеќер. Ако ги конзумираме прекумерно или како редовен дел од исхраната, без разлика на големината на порциите, тоа може да придонесе за зголемување на телесната тежина со текот на времето.

2. Нетолеранција на лактоза

Некои луѓе се нетолерантни на лактоза, што значи дека им недостасува ензимот неопходен за варење на лактозата, шеќерот што се наоѓа во млекото.

Кај нив, конзумирањето млеко може да доведе до дигестивни проблеми како надуеност, гасови и дијареа.

Кај чувствителните луѓе, додавањето мед во млекото може да ги влоши овие симптоми.

  1. Потенцијални алергиски реакции

Иако млекото и медот не се вообичаени алергени, некои луѓе може да имаат алергија на некои од нив. Мешањето на двете ја зголемува веројатноста за алергиска реакција, како што се осип на кожата или дигестивни проблеми.

  1. Ниво на шеќер во крвта

Медот е природен засладувач кој може да го зголеми нивото на шеќер во крвта поради неговата висока содржина на шеќер.

Луѓето со дијабетес или оние кои го следат нивото на шеќер во крвта треба да консумираат мед умерено, особено кога се меша со млеко, кое исто така содржи природни шеќери.

  1. Лошо варење

За некои луѓе, комбинацијата на млеко и мед може да доведе до дигестивни проблеми или лошо варење.

Ова може да се должи на протеините во млекото или природните шеќери во медот кои предизвикуваат гастроинтестинални проблеми како што се гасови, надуеност или стомачни тегоби.

Неопходно е да се земат предвид индивидуалните здравствени потреби, ограничувањата во исхраната и толеранцијата кон одредени намирници пред да се вклучат млекото и медот во исхраната.

Умереноста и разбирањето на реакциите на телото на оваа комбинација се клучни за искористување на придобивките без негативни ефекти.

Колку мед треба да се додаде во млекото

Започнете со 1 до 2 лажички мед во чаша млеко и прилагодете го вкусот по ваше, објаснува Шах. Внимавајте на внесот на шеќер и здравјето кога додавате мед во млекото.

Додадете цимет или ванила за подобар вкус.

Уживајте во умерени количини како дел од урамнотежена исхрана и секогаш користете висококвалитетни состојки.

Дали може да се додаде мед и во ладно и во топло млеко?

Можеме да додадеме мед и во ладното и во топлото млеко, во зависност од нашиот избор.

Во ладното млеко ќе биде потребно подолго време медот целосно да се раствори, па затоа треба добро да се измеша. Млекото не треба да се загрева претерано кога се додава мед за да се зачуваат благотворните својства на медот.