Мулти-напиток: Извлекува од депресија, ги елиминира сите болки и има противвоспалително дејство

Фото: Freepik
215

Куркумата содржи околу 300 антиоксиданти, па затоа ви нудиме рецепт за сок од куркума во прав. Напивката што ја добивате делува како мултинапиток и прочитајте за што е се добра.

Антиоксидантите во нашиот организам се главни во попречувањето и регулирањето на растот на слободните радикали, кои имаат способност да предизвикуваат многу болести. Куркумата е на врвот на листата на зачини кои се користат во кулинарските специјалитети (во Индија не можете да замислите оброк без куркума), но е и незаменлив дел од различните лековити средства кои одлично делуваат на здравјето. Овој зачин содржи околу 300 антиоксиданти, па затоа ви нудиме рецепт за сок од куркума во прав. Напивката што ја добивате делува како мултинапиток и прочитајте за што е се добра.

Куркумата или како што се нарекува и индиски шафран, покрај главниот адут, куркуминот, содржи и цела низа витамини и минерали. Тој е одличен извор на манган, железо, калиум и витамин Б6.

Сок од куркума во прав

Потребни состојки за напитокот:

1 лажица куркума во прав
1 парче ѓумбир (околу 5 цм)
5 моркови
2 лимони
1 портокал
1 краставица

Приготвување:
Излупете ги и исчистете ги лимонот и портокалот, а излупете ги куркумата, ѓумбирот, морковите и краставицата. Измешајте ги сите состојки во блендер и ќе добиете густ сок, додадете мраз по желба и слободно уживајте во овој здрав напиток.

За што е добар сокот од куркума?
Сокот од куркума го ублажува воспалението предизвикано од артритис, бидејќи содржи антиоксидант куркумин, кој ја ублажува вкочанетоста и отокот на зглобовите.

Познато е дека слободните радикали можат да предизвикаат многу болести, од кои најчеста е ракот. Сокот од куркума е успешна превенција од рак на јајниците, дебелото црево, простатата и дојките.

Напитокот има моќ да ги намали надуеноста, киселините и гастритисот. Можете да консумирате куркума во прав и додавајќи по една лажичка во кафето.

Сокот од куркума го контролира холестеролот, ги штити крвните садови и срцето, спречувајќи кардиоваскуларни болести.

Кој не треба да зема куркума
Куркумата обезбедува широк спектар на здравствени придобивки, но сепак, не е за секого.

Куркумата не треба да земаат:

Бремени жени и доилки
Луѓе со камења во жолчката
Луѓе со опструкција на билијарниот тракт
Луѓе кои имаат камења во бубрезите
Дијабетичари
Луѓе кои се подготвуваат за операција
Препорачаната дневна доза на куркума е од 3 до 10 грама.